Međutim, kako trenutno ne postoje skrining testovi za limfom, znaci i simptomi limfoma se često mogu zameniti sa drugim bolestima, kao što je grip.
Limfom je rak belih krvnih zrnaca zvanih limfociti, koji pomažu u borbi protiv infekcije. Limfociti se nalaze u limfi, koja putuje kroz naše telo u limfnom sistemu, koji je deo našeg imunog sistema i sastoji se od cevi, čvorova i organa kao što su slezina i timus. Limfociti se često skupljaju u limfnim čvorovima – najčešće u pazuhu, vratu ili preponama – da bi se borili protiv infekcije, ali se takođe mogu naći u skoro svakom delu tela.
Limfom se javlja kada abnormalni limfociti rastu van kontrole i akumuliraju se u limfnim čvorovima ili drugim delovima tela. To je najčešći oblik raka krvi i treći najčešći rak kod dece.
Simptomi koji mogu biti zbunjujući:
uvećani limfni čvorovi na vratu,
kašalj,
povišena telesna temperatura,
noćno znojenje,
gubitak težine,
svrab,
oticanje glave i vrata,
pritisak na uretru,
insuficijencija bubrega,
anemija.
Na limfom se sumnja ako postoji niz simptoma kao što su povećanje limfnih čvorova, posebno na vratu, i povišena telesna temperatura, noćno znojenje i gubitak težine. Konačna dijagnoza se potvrđuje biopsijom (uzimanje uzorka tkiva).
Vrste limfoma
Postoji više od 80 podtipova limfoma, sa različitim dijagnostičkim procenama, različitim protokolima lečenja i različitim ishodima. Veoma je važno da specijalista za limfome (hematolog) dijagnostikuje tačnu vrstu limfoma. Ovo osigurava da pacijenti dobiju pravi tretman u pravo vreme za pravi podtip. Limfomi se generalno kategorišu kao Hočkinovi limfomi ili ne-Hočkinovi limfomi.
Postoje mnoga klinička ispitivanja koja istražuju nove tretmane i testove za limfom, tako da je važno da oboleli učestvuju u dostupnim ispitivanjima na lokalnom nivou.
B92.