Erdogan ih je opomenuo da u slučaju da se nastave provokacije kao što su se nedavno turski vojni avioni našli na meti protivvazdušnog naoružanja dok su leteli iznad spornih ostrva u Egejskom moru.
“Ako imaju ostrva i vojne baze i određene pretenzije koje su nelegalne i pretnje upućene nama, mi ćemo jednoga dana izgubiti strpljenje. Kada ga izgubimo, svašta se može dogoditi”, rekao je Erdogan na konferenciji za novinare u Sarajevu, upitan o poslednjem sporu s Grčkom.
Sistemi protivvazdušne obrane S-300, koje koristi Grčka, bili su usmereni na turske avione za vreme rutinskog leta iznad ostrva u Egejskom moru.
“Uznemiravanje naših aviona radarima nije korak koji je dobroćudan”, dodao je on.
Stare rane
Turska je 30. avgusta proslavila državni praznik Dan pobede, koji se obeležava u znak sećanja na turske snage koje su proterale grčke vojne snage 1922.
Ankara je podsetila da su Egejska ostrva predata u vlasništvo Grčkoj u skladu sa sporazumima iz 1923. i 1947, ali pod uslovom da ih ne naoružavaju.
Odnosi Grčke i Turske su poslednjih desetak godina u stanju stalne narušenosti, a 2020. su eskalirali do granice vojnog sukoba kada su obe države poslale brodove u osporavane vode istočnog Sredozemlja.
Erdogan je i početkom juna zapretio Grčkoj iz istih razloga, što je izazvalo zabrinutost međunarodne zajednice.
Militarizacija grčkih ostrva na istoku Egejskog mora zabranjena je prema sporazumu iz Lozane 1923. i sporazumu iz Pariza 1947.
Atina tvrdi da su grčki vojnici raspoređeni na tim ostrvima kako bi ih odbranili od brodova koji im prilaze sa zapadne, turske obale.
B92.