Nije bilo naročitih “bombi”, ali pokazao je spremnost ostrvskih klubova da troše veliki novac.
Najveći timovi, poput mančesterskih rivala, Liverpula, Čelsija, Arsenala, otvorili su svoje novčanike u nadi da će im pojačanja doneti i rezultate na terenu.
Nisu trošili samo najveći, već i oni manji i uslovno rečeno siromašniji, koji zbog velikih nagrada i TV prava, mogu da izdvoje toliko novac, koji bi se nekada smatrao nezamislivim.
Pročitajte još Vidić među velikanima – ko je najbolji igrač Premijer lige u istoriji? ANKETA
Prelazni rok počeo je 10. juna i trajaće do poslednjeg dana avgusta, međutim, teško je da će nekih bombastičnih transfera u tom periodu biti, pošto su klubovi manje-više formirali svoje timove.
Do sada je u najjačem rangu engleskog fudbala bilo 156 odlazaka (659 miliona evra) i 186 dolazaka (1,34 milijarde evra).
Prethodnih sezona, premijerligaši su trošili više od milijardu i po evra, dok je dosadašnji rekord postavljen u sezoni 2017/18, kada su na nove igrače dali 2,2 milijarde.
Razlika prihoda i rashoda u milionima funti: Čelsi -178 Arsenal -101 Notingem Forest -80 Njukasl -59 Totenhem -57 M. Junajted -56 Sautempton -50 K. Palas – 31 Brentford -28 Vulverhempton -27 Fulam -15 Aston Vila -14 Bornmut -10 Liverpul -4 Lids -0,6 Lester +0,9 M. Siti +46 Everton +52 Brajton +79 |
Aktuelni prvak Mančester siti aktivirao je klauzulu za Erlinga Halanda iz Dortmunda, pazario je i Kelvina Filipsa iz Lidsa, dok je Stefan Ortega stigao kao slobodan igrač.
“Građani” su izgubili i nekoliko zvezda, poput Rahima Sterlinga, koji je otišao u Čelsi, odnosno Gabrijela Žezusa i Oleksandra Zinčenka, koji su završili u Arsenalu. Fernandinjo se kao slobodan igrač vratio u Brazil, dok je Pedro Poro prešao u Sporting.
Vicešampion Liverpul je dosta trošio, pobedivši, između ostalog, brojne konkurente za Darvisa Njunjeza iz Benfike, zbog kojeg je morao da obori klupski rekord (100 miliona evra).
Takođe, potpisali su Fabija Karvalja iz Fulama i Kelvina Remzija iz Aberdina.
Jirgen Klop je odlučio i da se odrekne usluga pojedinih igrača, poput Sadija Manea, koji je prešao u Bajern Minhen, Takumija Minamina (Monako), te Neka Vilijamsa (Notingem Forest).
Čelsi je bio svestan da će morati da odreši kesu, kako bi ostao konkurentan. “Plavci” su se povezivali sa mnogim fudbalerima, ali su u suštini doveli samo petorica, plativši ih 180 miliona.
Ostali su bez Antonija Ridigera i Andreasa Kristensena, ali su potpisali ugovore sa Rahimom Sterlingom, Kaliduom Kulibalijem, Karnijem Čukvuemekom, Gabrijelom Sloninom i Marko Kukureljo, najnovijim pojačanjem iz Brajtona.
Top 10 dolazaka: 1) Darvin Njunjes (Benfika→Liverpul 67,5 miliona funti) 2) Erling Haland (Dortmund→Siti 54 miliona) 3) Rišarlison (Everton→Totenhem 52,2 miliona) 4) Lisandro Martines (Ajaks→M. Junajted 51,6 miliona) 5) Rahim Sterling (M. Siti→Čelsi 50,5 miliona) 6) Gabrijel Žezus (M. Siti→Arsenal 46,9 miliona) 7) Kelvin Filips (Lids→M. Siti 43,8 miliona) 8) Kalidu Kulibali (Napoli→Čelsi 34,2 miliona) 9) Sven Botman (Lil→Njukasl 33,3 miliona) 10) Đanluka Skamaka (Sasuolo→Vest Hem 32,4 miliona) |
Generalno se dosta trošilo u prestonici, pošto za Čelsijem, nisu zaostajali Arsenal i Totenhem.
“Tobdžije” su pored spomenutog dvojca iz Sitija, angažovali i Fabija Vieiru, Meta Tarnera i Markinjosa, dok su tim napustili Bernd Leno i Mateo Genduzi.
U severnom Londonu, Totenhem je najviše novca dao za Rišarlisona iz Evertona (58 miliona), što je klupski rekord, a stigli su još Iv Bisuma i Djed Spens. Besplatno su dovedeni Ivan Perišić i golman Frejzer Forster.
Mančester junajted je dovođenjem Erika ten Haga na mesto menadžera morao da krene u sveobuhvatnu revoluciju.
U skladu sa novim šefom struke, bili su okrenuti holandskom tržištu, odakle su stigli Lisandro Martines (Ajaks) i Tajrel Malasija (Fejenord). Takođe, posle kratke epizode u Brentfordu, na Old Traford stigao je Kristijan Eriksen.
“Crveni đavoli” proteklog leta ostali su bez Pola Pogbe, Nemanje Matića, Edinsona Kavanija, Huana Mate i Džesija Lingarda.
Everton je na prodaju Rišarlisona reagovao i doveo Džejmsa Tarkovskog, kome se na Gudisonu pridružio Dvajt Meknil, dok je od Sportinga pozajmljen Ruben Vinagr.
Očekivalo se da će Njukasl biti jedan od najvećih potrošača u Evropi, međutim, “svrake” nisu preterivale. Pobedili su Milan u trci za štopera Lila Svena Botmana (37 miliona), a u klub su stigli i levi bek Met Target (17,5 miliona) i golman Nik Poup (11,5 miliona).
Top 10 odlazaka: 1) Rafinja (Lids→Barselona 52,2 miliona funti) 2) Rišarlison (Everton→Totenhem 52,2 miliona) 3) Rahim Sterling (M. Siti→Čelsi 50,5 miliona) 4) Gabrijel Žezus (M. Siti→Arsenal 46,9 miliona) 5) Kelvin Filips (Lids→M. Siti 43,7 miliona) 6) Oleksandr Zinčenko (M. Siti→Arsenal 31,5 miliona) 7) Sadio Mane (Liverpul→Bajern 28,8 miliona) 8) Stiven Bergvajn (Totenhem→Ajaks 28,1 miliona) 9) Iv Bisuma (Brajton→Totenhem 26,2 miliona) 10) Neko Vilijams (Liverpul→Notingem Forest 18 miliona) |
Aston Vila je na samom početku prelaznog roka dovela Dijega Karlosa iz Sevilje, mladog Bubakara Kamaru iz Marseja, te je otkupila ugovor Filipa Kutinja, što je zapravo najveće pojačanje.
Lids je potrošio više od 100 miliona evra kako bi nadoknadio gubitak Filipsa i Rafinje, dok je Vest Hem pobedio Pari Sen Žermen u trci za Italijana Đanluku Skamaku.
Vulvsi su zadržali trajno Hvang Hi-čana, te njemu pridodali Nejtana Kolinsa iz Barnlija, koji je ispao. Ipak, nisu našli zamenu za Fabija Silvu koji je pozajmljen Notignem Forestu.
Slavni Notingem Forest, novajlija, doveo je dvocifren broj igrača, ali ukupan zbir tih transfera nije prešao više od 100 miliona evra.
Sve u svemu, najveći minus ovog leta, bar kada su finansije u pitanju, napravio je Čelsi (178 miliona evra), dok je najveću zaradu ostvario Brajton (79 miliona), pre svega zahvaljući prodaji Kukurelje, upravo Čelsiju.
Interesantno, u plusu su još poslovali samo Lester siti, Brajton i Mančester siti.
B92.