27. Jula 2022.

Upalu bešike liječi ovaj čaj: Samo dvije šolje dnevno su dovoljne

Big Portal

Previše provođenje vremena ispod klime može da dovede do simptoma cistitisa, jer iritira bešiku koja je smešten u samom dnu karlice ili oslabi prirodni imunitet sluzokože kratke mokraćne cevi (uretre) kod žena te dovodi do temperaturne iritacije same bešike.

Postoji mogućnost i da se slabljenjem imunološke odbrane lokalne sluzokože na neki način omogućuje pristup bakterijama.

Vrste infekcija

Osim bakterijskog i neinfektivnog cistitisa, kod pacijenta se može raditi i o gljivičnom cistitisu (koji je takođe vrsta infektivnog cistitisa), postradijacijskom cistitisu (koji se može javiti i godinama nakon zračenja karlice), cistitisu uzrokovanim polno prenosivim bolestima (koje neće otkriti uobičajeni bakteriološki pregled urina), cistitisu usled iritacije bešike sitnim kamencem, kao i stanjem koje se naziva “hiperaktivna bešika”.

Simptomi

Infekcije bešike obično izazivaju čestu potrebu za mokrenjem i peckanje ili bol tokom mokrenja. Bol se obično oseća iznad stidne kosti i često takođe u krstima. Još jedan simptom je često mokrenje tokom noći. Mokraća je često zamućena i sadrži vidljivu krv kod oko 30 odsto ljudi. Ponekad, simptomi nestaju bez lečenja. Infekcija bešike ponekad ne izaziva simptome pa se otkrije slučajno prilikom pregleda mokraće iz nekog drugog razloga. Infekcije bešike bez simptoma su česte kod starijih ljudi, kod kojih se kao ishod može razviti i inkontinencija (nemogućnost zadržavanja) mokraće.

Dijagnoza

Doktor može da dijagnostifikuje infekciju bešike na osnovi njenih tipičnih simptoma. Mokraća se pregleda mikroskopom kako bi se videlo da li sadrži crvene ili bele krvne ćelije. Bakterije se prebrojavaju, a uzorak se uzgaja kako bi se utvrdila vrsta bakterije. Ako osoba ima infekciju, obično je jedna vrsta bakterija prisutna u vrlo velikom broju. Kod muškaraca, srednji mlaz mokraće obično je dovoljan za postavljanje dijagnoze, dok su kod žena ovi uzorci ponekad onečišćeni bakterijama iz rodnice. Kako bi se izbeglo zagađenje mokraće, doktor često mora da uzme uzorak mokraće neposredno iz bešike, uz pomoć katetera. Vrlo je važno pronaći uzrok infekcija koje se često ponavljaju. Doktori mogu da naprave i rendengske analzie sa primenom kontrasta pri čemu se kontrastno sredstvo ubrizga bolesniku u venu, a zatim rendgenski prati njegovo izlučivanje u mokraću putem bubrega. Rendgenske slike daju uvid u bubrege, uretru i bešiku.

Lečenje antibioticima ili hirurškim zahvatom

Lečenje obično nije potrebno kod starijih osoba i infekcija bez simptoma. Prvi postupak je uzimanje velikih količina tečnosti, što često dovodi do izlečenja blage infekcije bešike. Ispiranje mokraće izbacuje mnoge bakterije iz tela; telesne prirodne odbrambene snage odstranjuju preostale uzroke infekcije.

Pre propisivanja antibiotika, doktor mora da utvrdi da li osoba ima boluje od još nečega što bi moglo da pogorša infekciju bešike, kao što je neki strukturalni poremećaj, šećerna bolest ili oslabljen imuni sistem koji smanjuje sposobnost osobe da se bori s infekcijom. Takva stanja mogu da se agresivnije leče, pogotovo što će se infekcija verovatno vratiti čim osoba prestane da uzima antibiotike

Hirurški zahvat može da bude potreban radi otklanjanja fizičke smetnje protoku urina (opstruktivna uropatija) ili za ispravljanje poremećaja građe, koji povećavaju verovatnost infekcije, kao što je to “spuštanje” materice ili bešike. Ispuštanje mokraće iz začepljenog područja kroz kateter pomaže pri kontroli infekcije. Obično se prije hirurškog zahvata daje antibiotik kako bi se smanjila opasnost od proširenja infekcije po celom telu.

Prirodno lečenje

Vrba se danas sve više koristi za probleme mokrenja uzrokovane upalom ili povećanjem prostate, bolesti bubrega i mokraćnog sistema muškaraca. Lekovita svojstva vrbe poznata su od dvanaestog veka, a koristila se u vojne medicinske svrhe u Rusiji i Nemačkoj, a Indijanci su pripremali čaj od vrbovice protiv zatvora i tvrde stolice kod male dece.

Vrbovica se pokazala uspešnom u lečenju: benigne hiperplazije prostate, prostatitisa i akutnog prostatitisa, inkontinencije (nemogućnost zadržavanja mokraće/nekontrolirano mokrenje), bolesti bešike i bubrega te bolnih menstruacija kod žena. Vrbovica se pokazala odličnom i u smanjenju uroloških problema, problema sa uretrom i bešikom, lečenju i otklanjanju infekcija mokraćnog sistema kod žena. Preporučuje se ispijanje 2 šoljice čaja dnevno, ujutro na prazan stomak i uveče pre spavanja.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare