Ovaj čip je, kako je Apple rekao, poslednji u porodici M1, koja je ranije uključivala M1, M1 Pro i M1 Max.
Ultra je zasnovan na dve M1 Max matrice koje koriste postojeću, ali očigledno neaktivnu vezu na postojećem M1 Max čipu. Ova interkonekcija omogućava 2.5TB/s propusnog opsega između dva čipa. Apple ovo naziva „Ultra Fusion“, jer – Apple.
Pošto se radi o dva M1 Max čipa u kombinaciji, ne čudi što Ultra verzija ima dvostruko više CPU i GPU jezgara. To je 20 CPU jezgara — 16 jezgara visokih performansi i 4 jezgra visoke efikasnosti — i 64 GPU jezgra. Čip može da podrži do 128 GB objedinjene memorije. Tu je i 32-jezgarni Neural Engine za radna opterećenja mašinskog učenja. Sve ovo daje 114 milijardi tranzistora.
Sve ovo, Apple kaže, trebalo bi da učini Ultra osam puta bržim od M1, dok čip i dalje nadmašuje čak i 10-jezgarne desktop čipove u performansama CPU-a po vatu, kako u smislu CPU-a tako i GPU-a. Apple ipak nije rekao sa kojim desktop čipovima upoređuje M1 Ultra.
Apple je lansirao originalni M1 čip u novembru 2020. godine, što je označilo prve korake kompanije u udaljavanju od Intelovih čipova u svom portfelju.
Kada je lansiran 2020. godine, 8-jezgarni M1 je debitovao u Mac mini, Macbook Air-u i MacBook Pro-u. Apple je zatim ovo pratio sa znatno moćnijim M1 Pro i M1 Max čipovima, sa do 10-jezgarnim CPU-ima, 32-jezgarnim GPU-ima i podrškom za 64 GB objedinjene memorije (za razliku od originalnog M1, koji je dostigao 16 GB). Ti čipovi su debitovali u 14- i 16-inčnom MacBook Pro-u.
M1 Ultra će debitovati u novom Mac studiju.
Šanse su da ćemo videti kako će Apple predstaviti M2 Pro i Max čipove na nekom kasnijem događaju, pod pretpostavkom da se kompanija drži ove šeme imenovanja ubuduće, javlja TechCrunch.
Benchmark.