U saopštenju francuski ministar inostranih poslova Žan-Iv Le Drijan naveo je da je ova specifična odluka koju je doneo predsednik Francuske Emanuel Makron posledica izuzetne ozbiljnosti situacije, preneo je Rojters.
SAD i Velika Britanija odlučile su da Australiji isporuče nove nuklearne podmornice.
U saopštenju tri zemlje se navodi da će uspostaviti vojno-bezbednosno partnerstvo u Indo-pacifičkom regionu i da će pomoći Australiji da nabavi američke podmornice na nuklearni pogon zbog čega je Australija otkazala Francuskoj narudžbinu vrednu 40 milijardi dolara za nabavku francuskih podmornica.
Francuska je oštro reagovala na vest o otkazivanju australijske narudžbine, a ministar spoljnih poslova Le Drijan ocenio je da je tom odlukom Australija “zarila nož u leđa” Francuskoj.
Zvaničnik Bele kuće je izjavio da SAD žale zbog francuske odluke i rekao da je Vašington zbog toga kontaktirao zvanični Pariz. Dodao je da će se Sjedinjene Države u narednim danima angažovati na rešavanju razlika sa Francuskom.
Diplomatski izvor u Francuskoj rekao je da je Pariz prvi put na ovaj način opozvao svoje ambasadore, prenosi Rojters.
Američka politika sputavanja Pekinga u Tihom i Indijskom okeanu, čija je važna karika angažovanje vojnih efektiva što većeg broja saveznika i prijateljskih zemalja, za posledicu je imala povratak mornarice Ujedinjenog Kraljevstva u Pacifik, iz kojeg je bila odsutna, bar od povratka Hongkonga Kini.
AUKUS je novi bezbednosni savez Sjedinjenih Američkih Država, Australije i Velike Britanije u zoni Indo-Pacifika. Osim podele odbrambenih tehnologija, predviđa isporuku nuklearnih podmornica – Australiji.
Zbog toga je Kanbera prekinula ogroman ugovor sklopljen sa Francuskom, što je izazvalo bes Pariza. Kritike su stigle i iz Kine, koja ne sumnja da je namera novog saveza da se suprotstavi regionalnim ambicijama Pekinga.