Sjedinjene Američke Države, Kina, Rusija i još nekoliko zemalja već imaju slične komplekse, ali bi Švedska ovim bila prva evropska članica koja bi im se priključila i po prvi put bi sateliti bili lansirani iz Evrope.
Trenutno Evropska međuvladina svemirska agencija lansira svoje tradicionalne jednokratne ‘Ariane’ rakete iz Francuske.
Nekoliko privatnih kompanija iz Evrope dizajnira manje svemirske luke koje bi bile pristanište nove generacije manjih raketa. Portugal započinje gradnju jedne na Azorskim otocima, dva prenosiva pristaništa su locirana u Britaniji, a Norveška unaprijeđuje svoj Andoya svemirski centar.
Ipak, nijedna država s ovog kontinenta nije toliko napredna kao Švedska, koja pretvara stari arktički svemirski istraživački centar u kompleks koji sadrži nekoliko novih jastučića za lansiranja u orbitu i slijetanja.
U 1972. godini, Švedska vlada preuzela je bazu od Evropske svemirske agencije koja je više nije trebala ni koristila. Decenijama su šveđani koristili stanicu za manje, sporije istraživačke rakete koje su funkcionisale na principu službe zemaljske kontrole, a bavili su se i lansiranjem stratosferskih balona. Ipak, uz komercijalnu svemirsku trku koja obećava ogromne prihode, svemirska korporacija u državnom vlasništvu, nudi usluge i privatnim preduzetnicima koji žele poslati satelite u svemir.
“Mi smo za sada jednorozi u ovom svemirskom biznisu, ali planiramo biti najbolja kompanija u državnom vodstvu”, rekao je Filip Palson potpredsjednik za strategiju i inovacije Švedske svemirske korporacije.
Esrange stanica dijeli zonu slijetanja veću od 2.000 milja, uz lokalnu populaciju koju čine uglavnom medvjedi, vukovi, irvasi i nekoliko stočara. Ako bi slijetanje propalo, vrlo su male vjerovatnoće da bi uzrokovalo štetu ljudima i ljudske žrtve.
Za određene satelite, pogotovo one lansirane u polarne orbite, arktičko mjesto nudi ključne prednosti. Orbite koje prelaze južni i sjeverni pol, idealne su za nadzorne odnosno satelite koji promatraju Zemlju, jer dok se Zemlja okreće cijela površina planete prolazi ipod satelita. Isto tako potrebno je znatno manje energije za lansiranje satelita u polarnu orbitu sa viših geografskih širina.
“Evropa zaista treba izgraditi infrastrukturu za pristup svemiru, a mi možemo obezbijediti pravu svemirsku bazu”, rekao je Stefan Gustafson, viši potpredsjednik Švedske svemirske korporacije.