Esterajh navodi da je u fokusu istraga jedna džamija u 16. bečkom okrugu, koju si, kao i Kujtim Fejzulaj, posećivali “poznati” islamisti.
Dodaje da su u toj džamiji, regrutovani borci za Islamsku državu.
Policija istražuje i ko je obučio Fejzulaja da upotrebljava oružje, a tu postoje tragovi koji vode u Nemačku, odnosno jednog kampa za obuku terorista u Severnoj Makedoniji, gde je često putovao.
Dnevnik se poziva na dosije Fejzulaja, koji je bio osuđen na 22 meseca zatvora zbog terorističkog udruživanja, a pušten je prevremeno iz zatvora jer je izigrao vlasti uverivši ih da se deradikalizovao.
U tom dosijeju se navodi da je mladić sa makedonskim poreklom odgojen po islamskoj veri, i da je postao “salafističko džihadistički pristalica političkog takfirizma”.
Dodaje se da to znači da je odobravao nasilje kao put za nametanje “ispravnog puta”.
Fezjluj je, zajedno sa jednim prijateljem, pokušao da ode u džihad u Siriju, ali u tome nije uspeo, već su ga uhapsile turske vlasti, koje su ga izručile Austriji, gde je odgovarao pred sudom.
Tokom istrage, nakon njegovog terorističkog napada, policija je u više gradova Austrije uhapsila 14 lica, koja su imala vezu sa Fejzulajem, za koje se smatra da bi mogli biti saučesnici.
Takođe i u Švajcarskoj uhapšena su dva lica koja su imala kontakt sa njim.
Četvoro civila i jedan napadač ubijeni su terorističkim napadima u Beču.