Dodao je da pokreću ovu uslugu za djecu koja su žrtve porodičnog nasilja jer žele da im pomognu.
“To bi bio urgnetni smještaj do 60 dana, dok se smiri situacija u biološkoj porodici. Tada bi Centar za socijalni rad odlučio da li se dijete vraća u biološku porodicu ili se šalje na smještaj u hraniteljsku porodicu ili neku instituciju”, pojasnio je Kajkut.
Usluga prihvatilišta za djecu u skitnji je planirana po ugledu na Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine “Zvečanska” iz Beograda.
“Oni su nam izašli u susret i obučili naše osoblje, a radnici su dobili licence za rad u prihvatilištu”, istakao je Kajkut.
Prema njegovim riječima, planom transformacije Doma u funkciju je ranije pušten Majčinski dom za trudnice i majke s bebama do godinu dana koje se nalaze u stanju socijalne potrebe.
“Takođe je otvoreno savjetovalište u cilju prevencije izdvajanja djece iz bioloških porodica. Naši akreditovani psihoterapeuti pružaju uslugu kako našoj djeci iz Doma, tako i porodicama iz kojih djeca dolaze”, pojasnio je Kajkut.
Krajem 2019. godine otvoren je i vrtić “Tratinčica” u sklopu Doma “Rada Vranješević”, čiji je kapacitet 100 mjesta, i to 60 mališana vrtićkog i 40 jasličkog uzrasta.
“Trenutno vrtić pohađa petoro djece bez roditeljskog staranja koji su smješteni u Domu i za koje je obezbijeđen besplatan vrtić. Raspisan je i u toku je konkurs za upis nove djece iz naselja Kočićev vijenac”, dodao je Kajkut.
Prihvatnu stanicu za zaštitu djece i omladine zatečene u skitnji i prosjačenju u gradu trenutno ima samo Udruženje građana “Nova generacija”, koje realizuje ovaj projekat s Centrom za socijalni rad.
Plan transformacije Doma, osim prihvatilišta, savjetovališta za porodice koje su u riziku od izdvajanja biološke djece i vrtića, obuhvata uvođenje još novih usluga socijalne zaštite – resursnog centra, dnevnog centra “Rastimo zajedno”, usluge “Predah”, te porodičnog saradnika i stanovanja uz podršku.
NEZAVISNE NOVINE