Međutim, ako je temperatura viša od 24 ili niža od 13 stepeni, to može dovesti do nemirnog sna.
Zašto je temperatura toliko važna?
Naša tjelesna temperatura prirodno raste i opada tokom 24 sata. Najviša je u kasnim popodnevnim satima, a najniža oko pet sati ujutru. Spavanje obično počinje kada nam padne tjelesna temperatura, pa hladnija spavaća soba može da vas podstakne da brže zaspite. Ako vas kvalitetniji san ne ubijedi u snižavanje temperature spavaće sobe, postoje i drugi razlozi zašto biste možda više voljeli hladniju spavaću sobu…
1. Imaćete mirniji san
Neki oblici nesanice rezultat su lošeg regulisanja tjelesne temperature. Ako vam je teško da zaspite uveče, hladna spavaća soba će vam pomoći da snizite tjelesnu temperaturu, olakšavajući vam i dublje snove.
2. Izgledaćete mladoliko
Spavanje u sobi sa nižom temperaturom od 21 stepen podstiče izlučivanje melatonina u tijelu, koji je jedan od najboljih tjelesnih hormona protiv starenja.
3. Može vam pomoći da izgubite kilograme
Kada padne tjelesna temperatura koritzol se smanjuje, što će vam omogućava kvalitetniji san. Kad ne spavate dovoljno, probudićete se sa višim nivoom kortizola – što znači da ćete mnogo vjerovatnije posezati za kolačićima i povećati anksioznost.
4. Smanjićete rizik od razvoja metaboličkih bolesti
Jedno istraživanje je otkrilo da spavanje u spavaćoj sobi na 19 stepeni može pomoći u sprečavanju nekih metaboličkih bolesti, poput dijabetesa. Učesnici ne samo da su sagorijevali više kalorija tokom dana, već su skoro udvostručili količinu tjelesne masti koja pomaže tijelu da skladišti manje kalorija. Vremenom, to može umanjiti rizik od metaboličkih bolesti.
Dakle, obucite svoju omiljenu pidžamu, otvorite prozor i uživajte u slatkom snu.