Takođe, SAD su najavile investicije u narednih pet godina da bi zadržale vojnu nadmoć u regionu.
“Kina može i treba da ima saradnju s ostatkom regiona. Ali postupci koji narušavaju suverenitet drugih zemalja i izazivaju nepoverenje u kineske namere moraju prestati”, rekao je vršilac dužnosti ministra odbrane SAD Patrik Šenahen u obraćanju na bezbednosnom forumu u Singapuru.
Šenahen je naveo da Vašington ne želi sukobe “ali da zna da je posedovanje kapaciteta da pobedi u ratu najbolji način da ga izbegne”.
SAD optužuju Kinu za militarizaciju više ostrva u Južnom kineskom moru na koja prava polažu i druge države u regionu.
Vašington redovno izvodi operacije vezane za “slobodu plovidbe” na Pacifiku, šaljući avione da lete međunarodnim vazdušnim prostorom a ratne brodove da plove nedaleko od spornih ostrva, što uvek izaziva bes Pekinga.
“Kada zemlja da obećanje i ne ispuni ga, morate biti oprezni. Kada ista zemlja ne ispuni nijedno obećanje, morate biti zaista oprezni”, izjavio je Šenahen, aludirajući na obećanje kineskog predsednika Si Đinpinga dato tadašnjem američkom predsedniku Baraku Obami da neće militarizovati kineska ostrva u Južnom kineskom moru.
Među drugim rizicima po bezbednost regiona, šef Pentagona je izdvojio Severnu Koreju koja je “i dalje izuzetna pretnja i traži stalnu budnost”.
“Nijedna zemlja ne može, i ne treba, da dominira Indo-pacifičkim regionom.
U našem interesu je da svi sarađuju radi zajedničke budućnosti, bolje budućnosti koju niko od nas ne bi mogao da postigne sam”, naveo je Šenahen.
On je naveo da zbog toga budžet Pentagona, koji Kongres tek treba da odobri, predviđa 104 milijarde dolara za istraživanja i razvoj.
Šenahen je najavio “velike investicije” u narednih pet godina da bi “indo-pacifički region bio stabilan i bezbedan”, pre svega u protivraketnu odbranu, oblast u koju je Peking poslednjih godina mnogo uložio.
“Indo-pacifički region je za nas prioritetan. Mi investiramo u region. Investiramo u vas i s vama”, rekao je on.
B92