Mirko Šaran, direktor Doma zdravlja Derventa, kaže da do promjene Pravilnika, po sadašnjim informacijama, neće doći, tako da neće biti u prilici da ponovo otvore porodilište. Derventsko porodilište prestalo je da radi 31. oktobra prošle godine zbog renoviranja i ispunjavanja uslova, ali, po svemu sudeći, možda dočeka i stalni katanac.
– Zasad nema pomaka u smislu inicijative da se mijenja Pravilnik, a sve do tog vremena mi ne možemo preduzimati ništa, osim da se pripremamo u kadrovskom smislu. Jedna varijanta je da raspisujemo konkurse i tražimo nekoga ko bi došao da radi kod nas, što je teško izvodivo, a druga vjerovatnija varijanta je da školujemo, odnosno specijalizujemo svoj kadar, jer je po sadašnjem pravilniku to jedina moguća opcija u budućnosti koja bi vodila do otvaranja porodilišta – ističe Šaran.
On je naglasio da će do tada porodilište biti definitivno zatvoreno, jer on nije spreman na bilo kakav rizik, ni po trudnice, ni po osoblje koje tu radi.
– Neophodan nam je bar jedan stalno zaposlen anesteziolog kako bismo Pravilnikom imali bar minimalne uslove. Anesteziologa fali svugdje, ne samo kod nas, nego čitava Zapadna Evropa i naše okruženje vape za anesteziolozima – kaže Šaran.
Dodao je da oprema i prostor nisu sporni i da se to sve vrlo brzo može uraditi kada kadrovski budu sposobni da uđu u tu priču.
Prnjavorčani neće ostati bez porodilišta?
Darko Tomaš, načelnik opštine Prnjavor, kaže da će prnjavorsko porodilište opstati, te da ono funkcioniše već više od jednog vijeka, i ne vidi razlog da se sada razmišlja o zatvaranju porodilišta.
– Tehnički uslovi za opstanak su rješiva stvar, a što se kadrovskih uslova tiče, treba nam pet godina za školovanje odgovarajućeg kadra. S obzirom na to da porodilište funkcioniše 120 godina, nema razloga da se sada Pravilnikom prave uslovi koji se možda ne mogu ispuniti. Dosad toliko godina nismo imali problematičan slučaj i vjerujem u ljekare koji tamo rade, oni su stručni i profesionalni – rekao je Tomaš.
Tomaš kaže da ne vidi razlog da se uvode mjere koje se ne mogu ispuniti u smislu obezbjeđivanja kadra, te ako se to mora ispuniti, onda očekuje pomoć nadležnog ministarstva da im obezbijedi kadar, odnosno hirurge i anesteziologe.
– Kamo sreće da se rađa više djece. Mislim da tamo gdje ima potrebe za porodilištem da se mora obezbijediti da ono i funkcioniše, a ne pooštravati mjere. Naši građani su navikli da porodilište funkcioniše, te ako se ono zatvori, doći će do toga da će se žene porađati u hitnoj ili autima – dodaje Tomaš.
On je rekao da ljekari, kao ni do sada, neće dozvoliti da rizični slučajevi budu porađani u ovom porodilištu, nego će ih unaprijed slati u Banjaluku. U slučaju da dođe do nekog problema, novim autoputem vozila Hitne pomoći za 20 minuta mogu biti u Banjaluci.
Dodao je da je zadovoljan što je ministarstvo imalo razumijevanja po ovom pitanju, te da narednih dana očekuje sastanak s Alenom Šeranićem, ministrom zdravlja i socijalne zaštite RS, kako bi razgovarali o ovoj temi.
U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS kažu da, uvažavajući prije svega stav struke u pogledu zaštite i sigurnosti porodilja i novorođenčadi, za sada nemaju u planu da mijenjaju Pravilnik o uslovima za početak rada zdravstvene ustanove.
– Do rukovodilaca ovih domova zdravlja i njihovih osnivača (opština) je da ocijene svoje mogućnosti ispunjavanja propisanih uslova i donesu odluke o budućem radu porodilišta u okviru zdravstvenih ustanova čijim radom rukovode – kažu u ministarstvu i dodaju da izlaze u susret ovim zdravstvenim ustanovama posebno u davanju saglasnosti za specijalizacije.
Nezavisne