Dizajn automobila možda nije opipljiv kao savremeni multimedijalni sistemi ili asistencije u vožnji, ali njegova uloga u uspehu jednog modela često je presudna, ponekad čak i kontroverzna, kao što je to bio slučaj sa Teslom Cybertruckom. Upravo zato predstojeći koncept Maseratija, koji će premijerno biti prikazan na Salonu automobila u Parizu u oktobru, nosi težinu mnogo veću od pukog stilskog eksperimenta. On bi mogao definisati vizuelni identitet brenda za godine koje dolaze.
U susret toj premijeri, Žil Vidal, novi šef dizajna za Evropu u okviru grupacije Stellantis, otvoreno je nagovestio da je trenutni dizajnerski pravac Maseratija iscrpljen. Kako ističe, ova italijanska marka kroz istoriju je više puta menjala stil, prilagođavajući se duhu vremena i upravo se sada nalazi na novoj prekretnici.

Aktuelni modeli poput Grecalea i GranTurisma oslanjaju se na elegantne, zaobljene linije koje naglašavaju luksuz i sofisticiranost. Međutim, takav pristup uskoro bi mogao ustupiti mesto nečemu radikalno drugačijem.
Pogled u prošlost otkriva koliko je italijanski gigant spreman na transformacije. Modeli poput 3500 GT tokom pedesetih i šezdesetih godina, nosili su fluidne, gotovo umetničke linije, često poređene sa estetikom brendova kao što su Ferrari i Rolls-Royce, pa čak i sa elegancijom klasičng Aston Martina DB-a.
Nasuprot tome, sedamdesete i osamdesete donele su dramatičan zaokret. Maserati je tada prihvatio oštriji, agresivniji dizajnerski izraz. Automobili poput Bore i Meraka nosili su klinaste forme, u skladu sa trendovima koje su pratili modeli poput DMC DeLoreana i Lancije Stratos.

Danas, pitanje koje visi u vazduhu glasi: šta je sledeće za Maserati? Vidal za sada ostaje zagonetan, ali nagoveštava da odgovor nije daleko i da će upravo koncept u Parizu dati jasan signal pravca u kojem brend ide.
Ovaj trenutak dolazi u posebno osetljivo vreme za Maserati. Prodaja je tokom 2025. godine zabeležila pad obima od oko 30 procenata, što dodatno pojačava pritisak da se pronađe novi identitet koji će privući širu publiku. Paralelno s tim, kompanija je već počela da revidira svoje planove elektrifikacije, uključujući i otkazivanje potpuno električne verzije modela MC20 Folgore.
Ipak, uprkos izazovima i glasinama o mogućoj prodaji brenda, koje je Stellantis u međuvremenu demantovao, predstavljanje novog koncepta ukazuje na odlučnost da se Maserati redefiniše i vrati u fokus tržišta. Sajam u Parizu, zakazan za oktobar ove godine, biće idealna pozornica za taj potez, gde će se uz Maserati predstaviti i drugi brendovi iz grupacije, uključujući Alfu Romeo, Fiat i Lanciju.

U industriji gde se tehnologija ubrzano menja, dizajn ostaje jedan od retkih elemenata koji može trenutno izazvati emociju. Maserati sada igra na tu kartu i to sa ulozima većim nego ikada.
AutoRepublika