- Vježbanje smanjuje rizik za nastanak srčanih bolesti, moždanog udara, gojaznosti, dijabetesa, raka debelog crijeva i raka dojke. Deset najvećih „ubica“ u 50 najrazvijenijih zemalja povezano je s nedostatkom fizičke aktivnosti.
- Jača vaše kosti
Fizička aktivnost usporava gubitak koštane gustoće, koja dolazi s godinama. To je posebno važno za žene koje su sklonije obolijevanju od osteoporoze.
- Poboljšava funkciju pluća
Redovnom fizičkom aktivnošću vaše tijelo postaje opskrbljenije kisikom. Dišite!
- Budite poletni i puni energije
Možda se čini nelogično, ali, ako ste često umorni, probajte vježbati. Pomaže u aktiviranju energije i smanjuje umor.
- Potiče samopouzdanje
Istraživanja su pokazala kako osobe koje redovno vježbaju imaju više samopouzdanja. Također, ako vježbate na otvorenom, poticaj samopouzdanju bit će još veći.
Rekreacijom protiv prehlade
Naučno je dokazano da prehladu možete spriječiti konzumacijom voća i izbjegavanjem stresa. Pri tome ukoliko se posvetite fizičkoj aktivnosti, prehladi neće biti mjesta. Stručnjaci kažu da osobe koje vježbaju pet dana u sedmici gotovo dvostruko smanjuju svoju šansu za obolijevanje od prehlade ili gripe.
Loše navike koje smanjuju efikasnost treninga
Vježbanje na prazan želudac
Ako vježbate rano ujutru, potrudite se da prije toga doručkujete. Vježbanjem na prazan želudac „trošit“ ćete samo mišićnu masu koju, vjerovatno, dugo i naporno stvarate.
Preobilni obroci
Obilan obrok prije vježbanja uzrokovat će probleme s probavom tokom vježbanja. Birajte manji obrok 30 minuta prije vježbanja te se posvetite konkretnoj hrani kad završite s treningom.
Preskakanje zagrijavanja
Prije treninga potrebno je barem pet minuta odvojiti za zagrijavanje mišića, naprimjer, možete raditi jednostavnije varijante vašeg treninga: brzo hodanje i slično.