4. Juna 2019.

10 supernamirnica za zdravlje bubrega

Big Portal

Supernamirnice su one namirnice koje iznimno pogoduju zdravlju našeg organizma, a neke od njih posebno čuvaju zdravlje bubrega. Uključivanje ovih supernamirnica posebno se predlaže osobama koje već imaju neka oboljenja bubrega, poput hronične bubrežne bolesti.

Čar supernamirnica leži u tome što one sadrže antioksidanse koji neutraliziraju učinak slobodnih radikala, za koje se vjeruje da su uzročnici mnogih kroničnih bolesti, poput srčanih bolesti, Alzheimerove bolesti te raka.

1. Crvena paprika

Crvenu papriku možete jesti sirove u salatama, a mogu se i lagano dinstati ili staviti na roštilj za ručak.

Crvena paprika će dati poseban okus svakom vašem obroku, a odličan su izvor vitamina C, A, kao i B6, folne kiseline i vlakana. S druge strane, skoro pa i ne sadrže kalij, iako je on vrlo važan za naš organizam, jedna od funkcija bubrega je da izbacuje višak kalija iz tijela, a ako bubrezi ne funkcioniraju dobro, višak kalija se neće izbaciti i može prouzročiti probleme poput nepravilnih otkucaja srca, kao i srčanog infarkta.

Crvena paprika sadrži i antioksidans likopen, najjači antioksidans iz skupine karotenoida. Za likopen se smatra da nastupa preventivno od raka, odnosno da sprječava maligne transformacije stanica, a nalazi se još i u paradajzu.

2. Crveni luk

Osim sirov u salatama i na sendvičima, crveni luk možeete i karamelizirati, skuhati i ispeći…

Iako nas često zna rasplakati, crveni luk ipak je namirnica koju trebamo što više koristiti u svojoj prehrani. Osim što ima malu količinu kalija, također je izvrstan izvor flavonoida, tačnije kvercetina, snažnog antioksidansa koji smanjuje rizik od srčanih oboljenja, kao i što ima i antikancerogeno djelovanje. Uz ovo sve, crveni luk sadrži i krom, koji asistira u održavanju normalnih razina glukoze.

3. Kupus

Dodajte kupus salati, a možete ga i skuhati na pari, u vodi te poslužiti kao prilog.

Kupus je odličan izvor vitamina K i C, a kao i crvena paprika sadrži i zavidnu količinu vitamina B6, folne kiseline i vlakana. Također ima mali udio kalija, što ga čini posebno adekvatnim za održavanje vašeg zdravlja. U kupusu se još nalaze fitokemikalije, nutrijenti koje daju različite boje voću i povrću, a koje razdvajaju slobodne radikale, te, slično kao lipoken, smanjuju rizik od razvoja hroničnih bolesti.

4. Karfiol

Karfiol je vrlo zahvalan za kuhanje, a možete ju pripremiti na pari, skuhati u vrućoj vodi, ispeći u rerni, a možete pripremiti i pire od karfiola.

Ukusan karfiol u sebi ima veliku količinu vitamina C, folata i dijetalnih vlakana. Osim toga, karfiol obiluje sumpornim tvarima zvanim sulforani koji imaju zaštitni učinak od kancerogenih procesa. Uz to, sadrže indole, koji su skupina fitokemikalija, te glukozoinolate i tiocijanate – sastojke koji pomažu jetri da da neutralizira toksične materije u organizmu.

5. Češnjak

Kao i karfiol, češnjak je takođe vrlo zahvalan za pripremu, a svojim će ukusom obogatiti svaki vaš obrok.

Češnjak je poznat kao namirnica koja smanjuje upalne procese, kao i koja smanjuje rizik od zgrušavanja krvi. Osobama s bubrežnim oboljenjima predlaže se koristiti prah češnjaka umjesto svježeg jer se tako umanjuje količina kalija u njemu.

6. Brusnica

Osim sok od brusnice, pokušajte ih u svoju prehranu ubaciti i osušene brusnice ili ih dodati za doručak u tanjur zobene kaše.

Brusnica je poznata kao idealna namirnica kad su u pitanju urinarne infekcije, a na sličan način mogu pomoći i u probavnom traktu i samim time i bubrezima.

7. Jabuke

Osim što mogu biti ukusna i hrsakva zdrava grickalica, jabuke također možete ispeći, pripremiti pitu od jabuka, iscijediti svježi sok od jabuka, a dat će zanimljivu notu vašim salatama.

Jabuka na dan, doktor iz kuće van – nije samo izreka koju su govorili stari ljudi, jer jabuke smanjuju holesterol, preveniraju zatvor, ali i štite od srčanih oboljenja. Osim toga, jabuke su bogate vlaknima, kao i što imaju protuupalna svojstva.

8. Borovnica

Kao i brusnicu, i borovnice možete dodati svojoj zdjelici tijekom doručka, pomiješati s grčkim jogurtom ili pripremiti niskokalorični kolač s borovnicom.

Ono što borovnici daje ljubičastu boju, vama će očuvati zdravlje – a radi se o antocijaninu, fitonutrijentu i antokisdansu koji čuva krvožilni sistem od raznih upala i oštećenja, a smanjuje rizik i od dijabetesa i pretilosti. Uz to, u borovnici se može pronaći velika količina magnezija, vlakana i vitamina C koji djeluju protuupalno.

9. Bjelanjak

Možete pripremiti omlet od bjeljanjaka ili ih čak dodati u salate, poput one s tunom.

Bjelanjak sadrži čiste i kvalitetne proteine s esencijalnim aminokiselinama, a sadrže manje fosfora od drugih izvora proteina, poput onih mesnih.

10. Maslinovo ulje

Maslinovo ulje se svakako preporučuje kao glavni izvor masnoća od raznih stručnjaka, od doktora do nutricionista, a možete ga jesti i sirovog kao sos za hljeb, kao marinadu za povrće i meso, ali i kao dresing za salatu.

Maslinovo ulje je temelj mediteranske prehrane, a istraživanja su pokazala da one zemlje u kojima je mediteranska prehrana uobičajne, ima zdravije stanovnike – odnosno manje slučajeva srčanih oboljenja i slučajeva raka. Maslinovo ulje je najvjerojatnije namirnica najzaslužnija za to – ono sadrži oleinsku kiselinu, koja ima protivupalna djelovanja.

Pogledajte i kako pravilnom prehranom doći do zdravlja bubrega, a saznajte i koja hrana povećava rizik od pojave bubrežnih kamenaca!

Foto: Shutterstock

Izvor: ordinacija.vecernji.hr

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare