5. Oktobra 2023.

Zvezda zatrpala koš Asvela za prvu pobjedu!

Košarkaši Crvene zvezde sjajno su počeli novu evroligašku sezoni i u povratničkom meču u “Štark areni” ubedljivo su pobedili Asvel rezultatom 94:73 (28:18, 23:13, 17:24, 25:18).

Crveno-beli su i pre utakmice slovili za izrazitog favorita, a da gosti u srpskoj prestonici nemaju šta da traže bilo je jasno već posle nekoliko minuta furiozne igre pulena Duška Ivanovića.

Zvezda je meč završila sa 17 pogođenih trojki, odnosno pet manje od rekorda takmičenja koji drži Efes.

Iako je većina igrača Crvene zvezde u raznoraznim dresovima evropskih klubova igrala u najvećoj dvorani u ovom delu Evrope, od prvog trenutka bilo je evidentno koliko im prija podrška popunjene dvorane.

Ivanovića ekipa je za svega nekoliko minuta pokazala ko je gazda na terenu i u kom pravcu će ići prvi ovosezonsku duel u elitnom klupskom takmičenju Evrope. Domaći su „sipali“ trojke kao od šale, pogodili su sedam od prvih devet šuteva iz linije 6.75 metara i vrlo brzo došli do dvocifrene prednosti – 17:7 u 4. minutu.

Utakmicu je sjajno počeo Marko Simonović, večeras prvi dvocifreni sa 10 poena, a nastavili su, pre svega, Šabaz Nejpir i Rokas Gedraitis.

Zvezda je u prvoj četvrtini upisala sedam trojki iz devet pokušaja, do odlaska na odmor 12 iz 21 šuta, za ogromnih plus 21 posle 20 minuta – 52:31.

Ivanović je čestim izmenama održavao visok nivo igre na obe strane terena, šansu je u prvom poluvremenu ukazao svima osim Stefanu Lazareviću, a prednjačili su Gedraitis sa 14 (4/4 za tri), Nejpir sa 13 (3/5 za tri) i Simonović (2/2 za tri) sa 10 poena. Interesantno, Ognjen Kuzmić je sa četiri asistencije bio najbolji dodavač u domaćem timu.

Treća četvrtina bila je problematična za crveno-bele iako je Branko Lazić trojkom u 23. minutu svom timu doneo maksimalnih 62:37. Od tog trenutka domaći su zaigrali značajno slabije, pre svega energetski su pali, i dozvolili gostima da serijom 13:2 dođu do podnošljivih 14 poena minusa – 64:50 na tri minuta pre kraja tog perioda utakmice.

Ipak, domaći nisu dozvolili bilo kakvo iznenađenje i do kraja utakmice odigrali su onoliko koliko je bilo potrebno da održe sigurnu prednost, koja nijednog trenutka nije bila manja od plus 14. Trener Ivanović sigurno će imati mnogo toga da zameri svojim igračima za prikazano u drugih 20 minuta, ali u ovom trenutku svakako je najbitnija pobeda na startu takmičenja.

Crveno-beli 13. oktobra gostuju Žalgirisu, a Asvel dan ranije dočekuje Partizan.