4. Maja 2024.

Zvezda stotkom do 1:0 – Megini klinci “zeleni” za ovaj nivo košarke

Košarkaši Crvene zvezde porazili su Megu 103:73 i poveli u polufinalnoj seriji plej-ofa ABA lige.

Naredni meč igra se za četiri dana kada će domaćin biti Mega.

U poraženom timu blistao je momak koji je – i večeras se to potvrdilo – naredna velika stvar srpske košarke, Nikola Đurišić.

Sa 26 poena, 4 skoka, 5 asistencija, 3 ukradene lopte i indeksom 31 jedini je zaista parirao crveno-belima. Pogađao je trojke, delio asistencije, rutinski rešavao situacije, zakucavao, pokazao raskošan talenat, ali je bio usamljen protiv daleko jačeg protivnika.

Zvezda je bez ikakvih poteškoća rešila utakmicu u svoju korist.

Mega je počela meč u postavi čiji je prosek godina 20.8. Mladost, polet, elan i pre svega ogroman talenat gostiju, ipak, nisu bili dovoljni ni da se okrzne evroligaš – Zvezda je pokazala koliko može kada igra košarku na najvišem niovu svih 40 minuta.

C. ZVEZDA – MEGA 103:73
(27:20, 25:13, 26:22, 25:18)

Dvorana: “Aleksandar Nikolić”
Gledalaca: 6.215
Sudije: Tomislav Hordov, Dragan Porobić, Stefan Ćalić

C. ZVEZDA: Teodosić 10 (5as.), Tompkins 11, Davidovac 2, Mitrović 8, Lazić 9, Bolomboj 9, Ilić 5, Nedović 13, Gedraitis 13, Gilespi 5, Topić 8 (6as.), Dos Santos 10 (5as.)

MEGA: Milijašević 3, Miljenović 9, Jelavić 11, Marković 2, Kobzisti 3, Popović, Iljasoglu 2, Đurišić 26 (4sk., 5as), Kovačević 7, Jović 10, Mušicki, Malovec

Uz tek kratke oscilacije Sferopulsoov tim je odigrao ovaj meč. Gedraitis je “povukao” na početku, bio je najefikasniji u prvih 20 minuta sa 11 poena, a sa potokom vremena i ostatak ekipe je napadački sve bolje doprinosio.

Navijači nisu štedeli dlanove. Aplauzi su bili česti, dobili su ih, osim Gedraitisa, magični Tedosić, Topić (2/3 za tri), Tompkins je takođe naterao publiku da mu se pokloni.

Amerikanac je doprineo trijumfu sa 11 poena za 14 minuta i pokazao da je uhvatio zamajac za najvažniji deo sezone. Naravno, Mega ne može biti reper i test njegovog kvaliteta, pravi izazovi tek dolaze, ali navijače raduje mirna ruka i preciznost igrača koji se dugo čekao da zaigra i proigra.

Vođstvo Zvezde raslo je iz minuta u minut. Mega nije imala rešenja za čvrstu odbranu rivala, za tranzicione napade, pa je već do poluvremena bilo jasno da će ovo biti rutiniranje Zvezde.

Nastavak je doneo još sigurniju partiju i miran put do pobede uz angažovanost svih igrača.

Mega je utakmicu zavšrila bez dvojice važnih igrača – Miljenović je prema svemu sudeći zaradio težu povredu (iskrenuo nogu, koleno je u pitanju), dok je najbolji defanzivac Malovec zbog pet ličnih morao ranije van igre.

Ako se njima dvojici doda i od ranije povređeni prvi centar Uroš Plavšić jasno je koliko su gosti bili hendikepirani protiv ionako moćnijeg rivala.

Zvezda nije popuštala, pred kraj se upisao i Gilespi na radost navijača, Jago je začinio svoju dobru partiju vezanim trojkama za “stotku” crveno-belih i prvi iskorak ka novom ABA finalu.