12. Februara 2024.

Zvezda raznijela Zadar

Košarkaši Crvene zvezde ubedljivo su pobedili Zadar (93:54), u utakmici 20. kola regionalne ABA lige.

ABA liga, 20. kolo:
Crvena zvezda – Zadar 93:54
31:12, 22:10, 20:18, 20.14

Sudije: Tomislav Hordov, Milan Nedović, Aleksandar Milojević
Hala: Beogradska arena (3.846 gledalaca)

Tim Joanisa Sferopulosa (17-3) je uspeo da prekine niz od tri poraza u svim takmičenjima i na dobar način najavi nastup na Kupu Radivoja Koraća.

Zadar, koji se podigao u poslednje vreme, bio je daleko od iznenađenja i četvrtog trijumfa u nizu, te je ostao šesti na tabeli sa skorom 11-9.

Uz povređene igrače domaćih, Miloša Teodosića, Branka Lazića i Nikolu Topića, našao se i novajlija Trej Tompkins, koji je prvi put gledao saigrače od dolaska u klub.

Najefikasniji kod crveno-belih bio je Džavonte Smart sa 15 poena i pet skokova, Jago dos Santos je dodao 13, uz šest asistencija.

Dvocifreni su još bili Džoel Bolomboj sa 11, dok su Stefan Lazarević (+5sk) i Luka Mitrović (+8sk) ubacili po 10 poena.

Kod Zadra je najbolji bio Luka Božić sa 16 poena, sedam skokova i četiri asistencije, a ispratio ga je Lovro Mazalin sa 11 poena.

Da će ovo biti rapsodija crveno-belih, videlo se već posle nekoliko minuta, koliko je bilo dovoljno domaćima da steknu dvocifrenu prednost.

Naročito su pljuštale trojke u Beogradskoj areni tokom uvodnog kvartala, da bi na poluvremenu Zvezda imala 9/16 van linije 6,75m, za razliku od gostiju, koji su ubacili tek dve iz isto pokušaja kao i rival.

Oslanjali su se uglavnom na Luku Božića, najverovatnije novog-starog MVP-a regionalnog šampionata, ali uzalud. Jedino je on bio dvocifren na velikoj pauzi.

Joanis Sferopulos je svima ukazao šansu u prvom poluvremenu, a njegovi izabranici su mu vratili sa rapsodijom i prednošću od +31.

Zadar je na momente delovao indisponirano, kako i ne bi kada su bili u ogromnom zaostatku, tako da su crveno-beli povremeno šutirali i iz pozicije koje ne dobijaju ni na treningu.

Gosti su uspeli malo da se trgnu u trećoj četvrtini, bolje su branili koš, konsolidovali su i napad, ali su i ovaj period izgubili, doduše minimalno (20:18).

Zvezda u poslednja tri minuta trećeg kvartala nije uspela da dođe do koša, a Zadar je mini-serijom bar malo popravio utisak u tim trenucima.

Crveno-beli su gotovo šest minuta bili bez poena, kada je Ilić poentirao i tako prekinuo košgeterski post domaćih.

Na momente je Zadar delovao kao razbijena vojska, tako da je Zvezda vratila ogromnu prednost, sa kojom je i okončala ovaj meč.