7. Oktobra 2024.

Zmija se jedne stvari boji! Ako ga vidite, uradite ovo i spriječite napad

Morate biti oprezni jer je ova zmija otrovnica zbog toplog vremena i visokih temperatura još uvijek aktivna, a berba maslina je u toku.

Nedavni ugrizi poskoka na splitskom području – piše Slobodna Dalmacija da su jučer u KBC-u Split u Klinici za infektivne bolesti bile dvije osobe, jedan muškarac i jedna žena, koje je u dva odvojena incidenta ujela zmija otrovnica – ohrabrili su nas da pronađemo ako je moguće na bilo koji način spriječiti napad.

Ako vidimo zmiju, da li da je ubijemo, zanemarimo ili preduzmemo neke korake da je oteramo? Upravo je to jedno od pitanja postavljeno Pet centru, a odgovor je svojevremeno dala veterinarka Tanja Krulc. Prenosimo u cijelosti.

„Poskok (lat. Vipera ammodytes) je najotrovnija i najopasnija evropska zmija iz porodice poskoka. Najotrovnija je na našim prostorima, a ne živi isključivo na kamenitim područjima. Pari se od kraja aprila do početkom maja, a ženka od septembra do oktobra živi do 15 godina. Aktivna je samo u najtoplijem dijelu godine, a temperatura je još uvijek visoka noć je sporija i otrovnija. U Evropi zmije spavaju na niskom žbunju i drveću, obično kada ima malih ptica, ali i tokom leta, kada je zemlja dovoljno topla da se zagreju na granama iznad. Na primjer , gomile kamenja su relativno spore, a zbog masnoće se ne smiju ubijati, jer je to zakonski zaštićena vrsta .

Međutim, čini se da postoje određene metode za tjeranje zmija.

“Poskok se boji vode, pa se može otjerati prskanjem vodom. Otjerat će ga gaženje nogu i dodir štapova po zemlji. Takođe, održavanjem životne sredine i uređenjem napuštenih površina i kuća, njihovo stanovanje u tim mjestima će se smanjiti”, napisala je Tanja Krulc.

Dodala je da se poskok brani ugrizom ako nema drugog izbora (bijeg je nemoguć, a pokušaji zastrašivanja predatora nisu urodili plodom) jer je inače neagresivna i relativno mirna zmija.

„Ujed poskoja rijetko je fatalan, jer je u 30 posto slučajeva ugriz suh i ne izbacuje se otrov, a u odbrambenom ugrizu oslobađa samo 1/6 otrova, za razliku od lovačkog ugriza kada ispusti 1/ 3. Otrov se sastoji od hemotoksičnih supstanci koje zgrušuju krv i izazivaju šok. Liječi se injekcijom antidota (seruma), a prema podacima Državnog zavoda za statistiku, prosječna zdrava odrasla osoba može preživjeti prosječan ugriz zmije. u ruku ili nogu) bez medicinske intervencije (dakle, bez protuotrova), ali za svaki slučaj bilo bi dobro što prije potražiti liječničku pomoć“, napisala je.

Iako su nesretne osobe koje se liječe na Klinici za infektivne bolesti, kada su ugrizene, šetale prirodom i ni na koji način nisu izazivale zmije, Slobodna Dalmacija piše kako KBC Split apelira na oprez, s obzirom da su zmije još uvijek aktivne. zbog toplog vremena i visokih temperatura, a berba maslina je u toku.

Jutranji.hr

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare