18. Juna 2024.

Zlatna rezerva Konseisao donio pobjedu Portugaliji!

U zadnjoj utakmici prvog kola grupne faze EURO 2024. Portugalija je savladala Češku 2:1.

Neki bi rekli mnogo sreće za Portugaliju. Ali to kada su Portugalci u pitanju mnogo puta se ponavlja isti scenario, tako da teško da može da se priča o sreći.

Statistički, to je ozbiljna dominacija. Portugalci su imali 71% poseda, imali su sedam šuteva u okvir gola naspram samo jednog Čeha i sa te strane potpuno zaslužena pobeda.

Od samog starta Portugalci su odmah uzeli loptu i uglavnom je nisu ispuštali. Uglavnom su imali oko 70% poseda, ali iako su propustili potpunu inicijativu izabranicima Roberta Martinesa, Česi su se kompaktno branili i pravovremeno izletali na loptu.

Ipak, uspeli su Portugalci da stvore dve ozbiljne šanse. Obe je imao Kristijano Ronaldo, kada se našao oči u oči sa golmanom Stanekom. I oba puta kao pobednik je izašao čuvar mreže Češke, tako da se na poluvreme otišlo bez golova – 0:0.

PRVO POLUVREME

urn:uuid:425f2f4b-fd57-45f8-8cdc-31eb2004d2b6

DRUGO POLUVREME

Znatno sadržajnijih 45 minuta od onih prvih. Nastavili su Portugalci da diktiraju tempo, ali ovog puta Česi su pokazali da su spremni i da priprete. I prva takva pretnja bila je uspešna.

U 62. minutu uputili su prvi udarac u okvir gola. Ali to je Lukaš Provod uradio majstorski, pogodio malu mrežicu i golman Košta ništa nije mogao da učini. Česi su poveli 1:0.

Ipak, Portugalci su došli do izjednačenja posle samo osam minuta. Ponovo jedna duga akcija, dosta dodira. Lopta je pala u peterac, sjajni golman Stanek odbio, samo do Hranača. A od njega je završila u mreži. Autogol za 1:1.

Portugalci su uspeli da postignu gol. U 88. minutu posle sjajnog skoka Ronalda, najbolji strelac EURO svih vremena pogodio je stativu. Ali na tu loptu je natrčao Žota i zatresao mrežu. Radost je ipak kratko trajala, jer je gol na intervenciju VAR poništen zbog ofsajda Ronalda.

Ipak, nagrada za trud i dominaciju tokom većeg dela meča usledila je u nadoknadi. U drugom minutu posle 90. Fransiskoo Konseisao, koji je ušao u igru minut kasnije, postiže gol. Gol za preokret i veliku pobedu Portugalaca.