Ukrajina želi novac i tehnologiju u zamjenu za pomoć bliskoistočnim zemljama u odbrani od iranskih dronova, izjavio je ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski nakon što je Kijev poslao specijaliste u četiri zemlje u regiji.
Zelenski je rekao novinarima da se svaki od tri tima poslata na Bliski istok sastoji od više desetina ljudi, koji će obaviti stručne procjene i pokazati kako bi odbrana od dronova trebala da funkcioniše.
„Ovo nije pitanje učešća u operacijama. Nismo u ratu sa Iranom. Ovo je pitanje zaštite i temeljne, kompletne procjene sa naše strane kako da se suprotstavimo ‘šaedima’“, dodao je ukrajinski predsjednik.
Zelenski je naveo da treba razgovarati o tome šta će Ukrajina dobiti zauzvrat i naglasio da su Kijevu „važni tehnologija i finansiranje“.
Zemlje iz regije Persijskog zaliva potrošile su velike količine raketa protivvazdušne odbrane da bi se suprotstavile iranskim dronovima i zatražile stručnu pomoć od Ukrajine u njihovom obaranju.
Zelenski je izjavio da je desetak zemalja širom svijeta zatražilo pomoć od Ukrajine o tome kako da se suprotstave ovim napadima.
On je ranije ove sedmice rekao da su timovi poslati u Katar, Ujedinjene Arapske Emirate i Saudijsku Arabiju, dok je drugi zvaničnik naveo da su specijalisti bili i u američkoj vojnoj bazi u Jordanu.
Foto: Tanjug/AP
Izvor: Glas Srpske