22. Jula 2024.

Zbog isteka roka i truljenja povučeno i uništeno 600 kg hrane

Oko 600 kg neispravne hrane u ovoj godini je povučeno iz prometa u Republici Srpskoj, i to po nalogu inspekcije.

Potvrđeno je ovo “Nezavisnim novinama” iz Inspektorata Republike Srpske, odakle navode da na dnevnom nivou kontrolišu hranu koja se nalazi u prometu, a u slučajevima kada se utvrdi da namirnice ne ispunjavaju propisane uslove bezbjednosti i kvaliteta, nalažu njihovo povlačenje iz prometa, te uništavanje.

“U unutrašnjem prometu hrana se najčešće povlači zbog nedostataka na deklaraciji, truljenja i proteklog roka upotrebe. U pravilu je riječ o pojedinačnim slučajevima u kojima inspektori zatiču po nekoliko pakovanja hrane kojoj je istekao rok upotrebe, a najčešće je riječ o proizvodima koji po svojoj prirodi imaju kraći rok trajanja, kao što su mliječni i mesni proizvodi, osvježavajuća pića, konditorski proizvodi i slično. U ovoj godini, po tom osnovu, po nalogu Republičke inspekcije za hranu iz prometa je povučeno oko 600 kilograma hrane”, navode iz Inspektorata RS.

Kako kažu, u praksi, inspekcija u prometu ne zatiče veće količine neprikladne hrane, jer trgovci sami povlače takve namirnice, s obzirom na to da na osnovu uredne dokumentacije o otpisu mogu vratiti dio plaćenog poreza.

No, posebne postupke podrazumijeva kontrola po obavještenjima koja dostavlja Agencija za bezbjednost hrane BiH, o povlačenju proizvoda određene serije i lota sa evropskog tržišta, a za koje postoji mogućnost da su plasirani na tržište BiH. Pomoću ovog sistema zemlje članice razmjenjuju informacije u slučajevima kada postoji rizik za ljudsko zdravlje, a zbog kojeg su pokrenute određene mjere poput povlačenja ili zabrane prodaje određenih proizvoda. Ako postoji potencijalni rizik da je na bh. tržištu distribuisana sporna hrana, Agencija obavještava nadležne inspekcije entiteta i Brčko distrikta o potrebi pojačanog nadzora i povlačenju proizvoda ukoliko se on pronađe u prometu.

“U ovim slučajevima postupak podrazumijeva da se kontrola vrši kod uvoznika ili distributera za Republiku Srpsku, gdje se uvidom u dokumentaciju i lager-liste provjerava da li je uvezena sporna serija i lot proizvoda čije povlačenje se vrši. Važno je naglasiti da je u ovim slučajevima riječ o tačno određenim serijama i lotovima proizvoda, sa tačno određenim rokovima trajanja, odnosno da nije riječ generalno o povlačenju svih proizvoda te vrste i tog brenda”, dodaju iz Inspektorata RS.

Ističu da, ako se utvrdi da je sporni proizvod plasiran na tržište, nalaže se uvozniku, odnosno distributeru da sistemom sljedivosti povuku proizvode od kupaca.

Inače, u ovoj godini Agencija je inspekcijskim organima dostavljala različita obavještenja radi provjere, kao što su povlačenje mliječne čokolade porijeklom iz Poljske u kojoj su pronađeni komadići plastike, raženog brašna porijeklom iz Litvanije zbog prekoračenja maksimalno dozvoljene količine ohratoksina A, krekera porijeklom iz Italije zbog neadekvatnog deklarisanja potencijalnih alergena, tjestenine porijeklom iz Rumunije zbog nedozvoljenih količina mikotoksina, te izvorske vode porijeklom iz Hrvatske zbog organoleptičkih promjena.

Iz Agencije za bezbjednost hrane BiH za “Nezavisne novine” navode da su subjekti koji obavljaju djelatnosti povezane s hranom u svim fazama proizvodnje, prerade, obrade i distribucije dužni osigurati da hrana zadovoljava odredbe propisa o hrani relevantnih za njihove djelatnosti i nadzirati poštivanje propisa.

“Povlačenje i opoziv hrane koja predstavlja potencijalni rizik po zdravlje potrošača zakonska je obaveza i odgovornost subjekata u poslovanju s hranom, a navedeni postupci sprovode se pod nadzorom mjerodavnih inspekcijskih tijela, koja su u sastavu entitetskih, kantonalnih, gradskih i opštinskih uprava i službi za inspekcijske poslove”, naveli su iz Agencije.

nezavisne.com

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare