14. Februara 2024.

Završeni najveći jednodnevni izbori na svijetu: Ministar odbrane novi predsjednik Indonezije?

Završeni su najveći jednodnevni izbori na svijetu, na koje je izašlo više od 200 miliona birača sa pravom glasa. Pored predsjednika građani su birali i lokalne predstavnike.

Velika država jugoistočne Azije, treća po veličini izborna demokratija na svijetu i najveća zemlja sa muslimanskom većinom, ostvarila je impresivne uspjehe od pada autoritarnog režima pokojnog diktatora Suharta 1998. godine pretvarajući se u jednu od najživljih azijskih demokratija i ekonomija, prenosi Euronews.

Održavanje izbora u najvećoj arhipelaškoj naciji na svijetu je ogroman napor, piše CNN. Zemlja je šira od Sjedinjenih Država i prostire se na tri vremenske zone. Sastoji se od preko 18.000 ostrva i ostrvca, od kojih je 6.000 naseljeno, a u njoj se govori i više od 150 jezika.

Iako su za potvrdu zvaničnog brojanja glasova potrebne nedjelje, rezultati su uglavnom poznati do kraja dana, na osnovu takozvanog brzog prebrojavanja, svojevrsne izlazne ankete. 

Nakon zatvaranja biračkih mjesta u 13 časova, po vremenu u Džakarti, nezavisni anketari će zbrojiti glasačke listiće iz uzorka biračkih mjesta širom zemlje.

Zbog svoje veličine, meteorološka agencija je upozorila na opasnost od ekstremnih vremenskih uslova na dan izbora, prije svega u Zapadnoj Javi. Izborna komisija je već odložila glasanje u pojedinim selima u centralnoj Javi zbog poplava, prenosi Reuters.

Od nedjelje u Indoneziji je na snazi predizborna tišina, a kandidatima je zabranjeno da vode kampanju.  Mlađi Indonežani su ključni, sa oko polovine registrovanih birača mlađih od 40 godina, pokazuju podaci Izborne komisije.

Kandidati za predsjednika obećavaju da će podstaći ekonomski rast zemlje bogate prirodnim resursima i mogućnostima trgovine. Govorili su i o klimatskim promjenama i nelegalnoj sječi drveća što inače predstavlja izazov za održivu budućnost Indonezije.

Glasanje na predsedničkim izborima u Indoneziji je završeno i nezvanični rezultati mogu se očekivati u toku dana, dok će zvanični biti poznati za mesec dana.

Vodeći kandidat u predizbornim anketama, ministar odbrane Prabovo Subjanto, jedini je kandidat koji je bio politički aktivan tokom režima bivšeg diktatora Suharta.

On je ujedno i najstariji predsednički kandidat i ima 72 godine, a na prethodna dva izbora izgubio je od sadašnjeg predsednika Džoka Vidoda, koji trenutno služi poslednji od dva dozvoljena mandata.

Odabrao je Vidodovog najstarijeg sina, Džibrana Rakabuminga Raku, za svog potpredsedničkog kandidata u potezu koji bi mogao da poveća njegove šanse, s obzirom na popularnost odlazećeg predsednika.

Kritičari su optužili Vidoda da pokušava da izgradi političku dinastiju uprkos tome što je bio prvi predsednik nakon kraja diktatorske vladavine Suharta 1998. godine, koju su karakterisala rasprostranjena kršenja ljudskih prava, pljačka i politički nemiri.

Subjanto, bivši general-potpukovnik koji se oženio jednom od Suhartovih kćerki, bio je dugogodišnji komandant vojnih specijalnih snaga, zvanih Kopasus. Otpušten je 1998. godine nakon što su snage Kopasusa kidnapovale i mučile političke protivnike Suharta.

Te godina kidnapovane su najmanje 22 osobe, od kojih se 13 političkih aktivista do danas vodi kao nestalo, a njihove porodice jednom nedeljno protestuju ispred predsedničke palate.

Subjanto se nikada nije našao pred sudom i oštro je negirao bilo kakvu umešanost, iako je nekoliko njegovih podređenih osuđeno za zločine koje su počinili tokom Suhartove diktature. Tokom perioda kampanje koji je završen prošlog vikenda, Subjanto i njegovi stratezi su koristili veštačku inteligenciju i platforme društvenih medija kao što je TikTok, da kako bi ga približili mlađim biračima.

Jednom prilikom plesao je na sceni kampanje i obećao da će stvoriti skoro 20 miliona radnih mesta tokom svog prvog mandata ako bude izabran.

Dvojica bivših provincijskih guvernera, Anjes Basvedan i Ganjar Pranovo takođe su se našli na glasačkim listićima, prenosi AP. Basvedan, bivši šef islamskog univerziteta, bio je guverner Džakarte do prošle godine.

On je služio kao ministar obrazovanja i kulture od 2014. do 2016. godine, kada ga je Vidodo uklonio iz kabineta nakon što ga je optužio da nije rešio probleme hiljada učenika pogođenih šumskim požarima. Basvedan se protivi Vidodovom planu da premesti glavni grad Indonezije iz Džakarte u Nusantaru na ostrvu Borneo, koji uključuje izgradnju vladinih zgrada i stambenih enklava krčenjem bujnih tropskih prašuma.

Pranovo je kandidat vladajuće stranke, ali nema podršku Vidoda, a kao guverner je odbio da dozvoli Izraelu da učestvuje na Svetskom prvenstvu u fudbalu do 20 godina koje se održavalo u njegovoj provinciji, nakon čega je FIFA promenila domaćina igara.

Pod Vidodoom, Indonezija je imala period značajnog ekonomskog rasta, u proseku 5 odsto godišnje, osim 2020. godine, kada je privreda pala zbog pandemije koronavirusa.

Njegov ekonomski plan, nazvana “Zlatna Indonezija 2045”, predviđa da Indonezija postane jedna od pet najjačih svetskih ekonomija sa BDP-om do 9 biliona dolara, tačno vek nakon što zemlja stekla nezavisnost od holandskih kolonizatora.

Ovi izbori će takođe uticati na Sjedinjene Države i Kinu, budući da Indonezija ima veliko domaće tržište, prirodne resurse poput nikla i palminog ulja i diplomatski uticaj na susede iz jugoistočne Azije.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare