30. Augusta 2023.

Završen je drugi dan na US openu: Favoriti sigurni, Sabalenka se mučila, Venus deklasirana

Arina Sabalenka, druga teniserka sveta, izvadila je vizu za drugo kolo US Opena.

Beloruskinja je posle 77 minuta igre pobedila Belgijanku Marinu Zanevsku, 6:3, 6:2.

Čini se da je Sabalenka igrala koliko joj je bilo dovoljno, mada treba reći da je imala izvesnih problema na servisu koje je korigovala tokom meča.

Meč je počeo sa četiri uzastopna brejka, da bi Sabalenka napravila novi za 4:2.

Prednost je zadržala i dobila set sa 6:2.

U drugom je Zanevska vodila sa 2:0, ali je Arina napravila niz od šest gemova i tako se plasirala u narednu rundu.

Da sam na vašem mestu, posle moje treće duple servis greške bih verovatno napustila stadion. Početak je bio težak, ali bilo je dosta vlažno. Igrala je dobro, borila se, srećna sam zbog pobede. Hvala vam na podršci“, rekla je Beloruskinja po završetku duela.

Njena naredna protivnika je Britanka Džodi Baridž koja je pobedila Anu Blinkovu sa 6:3, 6:4.

Janik Siner je imao impresivan start na US Openu.

Mladi Italijan je ispustio svega pet gemova u susretu sa Nemcem Janikom Hanfmanom kog je posle dva sata i 20 minuta igre pobedio sa 6:3, 6:1, 6:1.

Siner je lako stigao do 3:0 u početnom setu i tu prednost nije ispustio.

U drugom je tri puta pravio brejk, a u trećem setu još dva puta.

Sinera, koji je šesti nosilac u Njujorku, u drugom kolu čeka italijanski derbi protiv Lorenca Sonega, koji je pobedio Amerikanca De Alboran Morena, 6:3, 6:4, 6:2.

I Gael Monfis je uspešno odradio prvi zadatak.

On je pobedio Japanca Danijela Tara, 4:6, 6:4, 6:2, 7:6 (4).

Njegov protivnik u narednom kolu je osmi nosilac, Andrej Rubljov koji je pobedio Artura Kazoa iz Francuske, 6:4, 7:6 (5), 6:1.

Britanac Endi Marej plasirao se u drugo kolo US Opena posle pobede nad Francuzom Korentanom Muteom u tri seta. (6:2, 7:5, 6:3).

Marej koji je osvajao ovaj Gren slem i zna kako se pobeđuje u Njujorku, na dobar način je započeo ovaj US Open.

Britanac je u prvom setu u šestom gemu napravio prvi brejk, da bi onda i u osmom ponovo oduzeo servis Muteu, što je bilo dovoljno da osvoji prvi set.

Drugi set je bio dosta neizvesniji.

Mute je napravio brejk i tu prednost je uspeo da održi do trenutka kada je servirao za set, tada se Marej vratio i produžio drugi set koji je na kraju i dobio rezultatom 7:5.

To je slomilo otpor Francuza na koga je taj ishod drugog seta mnogo uticao, Marej je u trećem setu napravio brejk u osmom gemu, iako je pre toga imao šansi da to uradi i ranije, da bi potom u sledećem gemu osvojio šest gem čime je obezbedio plasman u drugo kolo US Opena.

Tu će se Marej sastati sa Grigorom Dimitrovim koji je posle velikog preokreta savladao Slovaka Aleksa Molčana.

Još jedan Britanac je prošao dalje, a to je Kameron Nori, koji je u tri seta savladao Rusa Ševčenka.

Rus Andrej Rubljov nije imao problema u prvom kolu US Opena. Osmi nosilac je sa 3:0 u setovima bio bolji od Francuza Kazua.

Borna Ćorić je završio učešće na US Openu.

Hrvatski teniser je izgubio već na startu od Argentinca Sebastijana Baeza, 7:5, 7:5, 6:1.

Meč je trajao dva sata i 37 minuta i bilo je neizvesno, posebno u prva dva seta.

U prvom je Baez napravio brejk u poslednjem, 12. gemu, da bi u drugom vodio sa 4:1, ali je Ćorić stigao do 5:5.

Međutim opet je poklekao u tom 12. gemu, a treći set je bio potpuno u znaku Baeza, koji će u narednom kolu igrati sa Brazilcem Felipeom Meliženijem.

On je pobedio Džejmsa Dakvorta iz Australije, 6:4, 7:6 (11), 6:3.

Plasman u drugu rundu obezbedio je i iskusni Džon Izner.

On je posle dva sata i 38 minuta slavio protiv Fakunda Dijasa Koste iz Argentine, 6:4, 6:3, 7:6 (1).

Iznera u drugom kolu očekuje sunarodnik Majkl Mo koji je iznenadio pobedom protiv 11. nosioca, Karena Hačanova, 6:2, 6:4, 6:2.

Botik van de Zandšulp je prošao daalje pošto mu je posle 6:3 meč zbog povrede predao Australijanac Džordan Tompson.

Sjajan meč odigrali su Grigor Dimitrov i Aleks Molčan.

Slovak je dobio prva dva seta u taj-brejkovima, ali je iskusni bugarski teniser našao način da napravi sjajan preokret i posle četiri sata i 40 minuta prođe dalje.

Njega u drugom kolu očekuje veliki okršaj sa Endijem Marijem koji je pobedio Francuza Korentana Mutea, 6:2, 7:5, 6:3.

Još jedan vetaran svetskog tenisa, 38-godišnji Švajcarac Stan Vavrinka, prošao je dalje.

On je do drugog kola na US Openu došao pobedom nad Japancem Jošihitom Nišiokom, 7:6 (5), 6:2, 6:4.

Tako je šampion turnira iz 2016. godine postao drugi najstariji igrač koji je zabeležio pobedu u prvom kolu na Flašing Medouzu.

Rekord i dalje ostaje u rukama Džimija Konorsa koji je to uspeo da uradi sa 40 godina.

Vavrinka će u drugom kolu igrati protiv boljeg iz meča Tomasa Martina Ečeverija i Finca Ota Virtanena.

Plasman u drugo kolo ostvario je i Lojd Haris iz Južne Afrike.

On je posle 128 minuta igre pobedio Argentinca Gvida Pelju, 7:6 (5), 6:4, 6:4.

Haris čeka pobednika susreta između Karlosa Alkarasa i Dominika Kepfera.

Aleks de Minor, 13. nosilac na US Openu, prošao je u drugu rundu na Flašing Medouzu.

Australijanac je posle 160 minuta dobio meč sa 129. na svetskoj listi, Timofejom Skatovim, 6:2, 3:6, 6:1, 7:5.

Morao je da se Aleks pomuči sa igračem sa kojim se do sada nije sastajao, ali generalno, nije bilo previše problema, ako se izuzme taj drugi set koji je izgubio sa 6:3.

Australijanac u narednom kolu čeka boljeg iz susreta između Dušana Lajovića i Jibinga Vua.

Dalje ide i Britanac Danijel Evans, on je posle takođe 160 minuta pobedio imenjaka, Danijela Galana iz Kolumbije, 6:4, 6:2, 7:5.

Evans će u drugom kolu igrati sa Botikom van de Zandšulpom kom je Džordan Tompson predao meč posle 6:3 za Holanđanina.

Ni Italijan Lorenco Sonego nije imao problema, on je eliminisao Amerikanca Nikolasa Morena de Aloborana iz SAD, 6:3, 6:4, 6:2 i sada će igrati sa Janikom Sinerom.

Drugi dan US Opena sa sobom već donosi nekoliko zanimljivih rezultata.

Počelo je pomalo i dosadno rutinskim pobedama Zvereva, Medvedeva ili Žaber u ženskoj konurenciji.

Međutim, tada je na scenu stupio Majkl Moh, trenutno 89. igrač sveta.

Američki teniser je eliminisao Rusa i 11. tenisera na ATP listi Karena Hačanova u tri seta – 3:1. Nakon gotovo dva i po sata igre po setovima je bilo 6:2, 6:4, 6:2.

Hačanov je odigrao katastrofalno na oba servisa, imao više duplih grešaka nego asova i ogroman broj grešaka (45 naspram 21 koju je načinio Moh), pa je poraz bio neminovan.

Ruski teniser niti u jednom trenutku meča nije bio u prilici da zapreti i povede protiv Amerikanca koji u dosadašnjem delu karijere nema niti jednu titulu, ali je ovu pobedu itekako zaslužio. Na poslednjem Grend slemu u sezoni se našao kao dobitnik “vajldkarda”.

U narednom kolu će igrati protiv boljeg iz duela njegovog sunarodnika Džona Iznera i Fakunda Dijasa Akoste.

Svoj meč je završio i Kameron Nori koji je ekspresno u sat i po vremena osvojio sva tri seta protiv Aleksandera Ševčenka (6:3, 6:2, 6:2).

Kod dama je svoje učešće već završila Lejla Fernades, finalistkinja ovog turnira 2019. godine. Jekaterina Aleksandrova je bila bolja u tri seta – 7:6 (4), 5:7, 6:4.

Dalje je prošla i hrvatska teniserka Petra Martić koja je savladala Tatjanu Mariu iz Nemačke – 2:6, 1:6.

Nemački teniser Aleksander Zverev plasirao se u drugo kolo na US Openu.

Trenutno 12. igrač sveta je bio bolji na startu od Aleksandra Vukića rezultatom 3:0.

Po setovima je bilo 6:4, 6:4, 6:4 za dva sata i 11 minuta igre.

Dominantno je izgledao Nemac protiv australijskog tenisera koji vuče korene sa naših prostora.

U prva dva seta Zverevu je bio potreban po jedan brejk, a koristio je i prve set lopte koje je imao. Išao je ka istom scenariju i u trećem setu, malo zakomplikovao kada je prepustio sopstveni servis gem Vukiću, ali ekspresno ga vratio novim brejkom.

Fenomenalan je bio Zverev na prvi servis gde je osvojio čak 86 odsto poena, a imao je čak 13 asova.

U drugom kolu će mu rival biti bolji iz duela Danijela Altmajera i Konstanta Lestijena.

Prolaz dalje je obezbedio i Mateo Beretini koji je savladao Iga Umbera takođe sa 3:0. Njihov meč je trajao nešto duže (2 sata i 24 minuta), ali je Italijan upisao ubedljiviju pobedu po setovima 6:4, 6:2, 6:2.

Beretini će u drugom kolu igrati protiv Artura Rinderkneha koji je bio bolji od Dijega Švarcmana maksimalnim rezultatom.

U toj fazi takmičenja ćemo gledati i Mateu Arnaldija kojem je Džejson Kubler predao meč na početku drugog seta.

Ruski teniser Danil Medvedev pobedom u tri seta plasirao se u drugo kolo US Opena.

Pobednik US Opena iz 2021. godine je lagano prošao prvi prepreku na putu ka drugoj Gren slem tituli.

Njegov rival u prvom kolu je bio Mađar Atila Balaža koji nije bio težak protivnik Medvedeva u prvom kolu.

Koliko je Medvedev bio dominantan vidi se u krajnjem rezultatu, gde je u celom meču izgubio samo dva gema.

Sa tri brejka je prvi set rezultatom 6:1 rešio Medvedev. Drugi je bio gotovo preslikan kao prvi, sa tim što je Rus u drugom setu napravio dva brejka.

Treći set je bio najubedljiviji, jer je Medvedev dobio bez izgubljenog gema, što stavlja kao jednu od najubeljvijih poneda ruskog tenisera na Gren slem turnirma.

Medvedev će u sledećem kolu igrati protiv pobednika meča Parsel – O Konel.

Ostali rezultati:
Drejper – Albot 6:1, 6:4, 6:3
Su – Kokinakis 6:3, 6:4, 3:6, 6:3
Dimitrov – Molcan 6:7 (9), 6:7 (5), 6:1, 7:5, 7:6 (9)
Nori – Ševčenko 6:3, 6:2, 6:2
Altmajer – Lestijen 6:7 (5), 6:3, 6:1, 6:2
Mikelsen – Ramos 6:4, 6:3, 6:4

Tunižanka Ons Žaber plasirala se u drugo kolo US Opena posle pobede nad Kolumbijkom Osorio sa 7:5, 7:6.

Prošlogodišnja finalistkinja je brejkom otvorila meč.

Tu prednost je povećala u petom gemu kada je napravila novi brejk i tako povela sa 4:1.

I kada su svi mislili da je pitanje prvog seta rešeno, Osorio je napravila seriju od tri gema zaredom i izjednačila rezultat na 4:4. Pravu dramu smo gledali u narednom gemu, gde je Žaber imala dve brejk šanse, ali ipak do brejka nije mogla da stigne.

Ali to je uradila u 12. gemu kada je ponovo oduzela servis Osorio i u narednom gemu servisom rešila pitanje prvog seta.

Drugi set je takođe Žaber otvorila brejkom, ali je Osorio se ponovo vratila u meč i sa dva brejka zaredom povela u drugom setu. Potom su usledila nova dva brejka Tunižanke koja je na kraju drugi set rešila u svoju korist posle prave drame posle taj-brejka.

Žaber će u sledećem kolu igrati protiv Čehinje Noskove.

U drugo kolo US Opena plasirale su se i Buskova koja je bila bolja od Amerikanke Kruger (7:5, 6:4)

Ruskinja Samsonova je u dva seta bila bolja od Amerikanke Liu, dok je Nemica Korpač savladala Rumunku Begu.

Italijanka Lućija Bronzeti napravila je novo iznenađenje na US Openu.

Ženski singl je ostao bez 12. igračice sveta, Čehinje Barbore Krejčilove, koja je poražena sa 6:4, 7:6 (3).

Italijanka, 76. na WTA listi odigrala je odlično od početka do kraja i tako iznenadila šampionku Rolan Garosa iz 2021. godine.

U prvom setu, brejkove su razmenile u trećem i četvrtom gemu, da bi Bronzeti ponovo u devetom gemu oduzela servis rivalki i potom odservirala za 6:4.

Imala je u drugom setu velikih 4:0, ali je Krejčikova stigla do 4:4.

Ponovo su izmenile brejkove, da bi potom stigle i do taj-brejka u kom je Italijanka bila sigurnija, 7:3.

Ona će u drugom kolu igrati sa Nemicom Evom Lis koja je pobedila Amerikanku Robin Montgomeri sa 6:2, 6:1.

Dalje ide i Amerikanka Sofija Kenin, ona je pobedila Rumunku Anu Bogdan sa 7:6 (2), 6:4.

Kenin će u drugoj rundi ukrstiti reket sa Darijom Kasatkinom.

Veteranka svetskog tenisa, Venus Vilijams, završila je takmičenje u singlu na US Openu.

Ona je posle svega 74 minuta igre poražena od kvalifikantkinje, Belgijanke Grit Minen, 6:1, 6:1.

Bio je to težak poraz za 43-godišnju Amerikanku koja je od početka do kraja igrala podređenu ulogu.

Minen je dobila tri meča kvalifikacija, a potom je protiv Venus je bila zaista odlična.

Ovo je bilo treći put da Venus izgubi u prvom kolu na grend slemu. Venus, dvostruka šampionka US Opena, nije imala nikakve šanse.

Ona je 1997. igrala finale ovde, godine kada sam ja rođena. Neverovatno je igrati sa legendom poput nje. Igrati tenis u 43 godine, to je neverovatno. Pomoglo mi je što sam igrala dobro u kvalifikacijama, uspela sam sada da prođem. Znači vam to, bila sam spremna za prvo kolo“, poručila je Minen po završetku meča.

Minen će igrati u drugom kolu protiv Amerikanke Saše Vajkeri koja je pobedila Donu Vekić iz Hrvatske sa 2:6, 7:5, 6:2.

Plasman u naredno kolo izborila je i iskusna Kaja Kanepi pobedom nad Barborom Stricovom iz Češke, 6:4, 6:4.

Takođe, pobedu je ostvarila i Kineskinja Ćinven Dženg, ona je sa 6:1, 6:0 pobedila Argentinku Nadiju Podorosku.

I Britanka Džodi Baridž nije se dugo zadržala na terenu, pobedila je Anu Blinkovu sa 6:3, 6:4.

Jelina Svitolina, nekada treća igračica sveta, bez problema je izvadila vizu za drugu rundu US Opena.

Ukrajinka je posle samo 60 minuta igre pobedila Anu-Lenu Fridsam, 6:3, 6:1.

Dva puta je Svitolina oduzela servis protivnici u prvom setu koji je dobila sa 6:3.

U drugom je ponovila isto i dobila set sa 6:1.

Nju u narednom kolu očekuje meč sa boljom iz duela Pavljučenkova – Krouli.

Još jedna Ukrajinka je prošla dalje, u pitanju je Lesija Curenko. Ona je u tri seta nadigrala Francuskinju Elsu Žakemo, 7:5, 3:6, 6:1.

Sada je čeka posao protiv Ruskinje Jekaterine Aleksandrove, koja je posle tri sata eliminisala Lejlu Fernandes iz Kanade, 7:6 (4), 5:7, 6:4.

Karolina Pliškova nije imala previše posla protiv Elene Gabrijele Ruse iz Rumunije, 6:1, 6:4, dok je Darija Kasatkina savladala Ališu Parks iz SAD sa 2:6, 6:4, 6:2.

Danska teniserka Klara Tauson prošla je u drugo kolo US Opena.

Ona je posle velike borbe i skoro dva i po sata igre eliminisala 27. igračicu sveta, Anastasiju Potapovu iz Rusije, 7:6 (4), 3:6, 6:3.

Tauson, 87. na WTA listi, dobila je prvi set u taj-brejku, iako je mogla znatnio lakše, jer je vodila sa 4:1.

Rusinja se vratila, stigla do 5:5, potom i taj-brejka, ali je Dankinja tu bila bolja, 7:4.

Potapova je u drugom setu u kom je viđeno šest brejkova, napravila dva više (četiri) i stigla do 6:3 i izjednačenja.

Ipak, u setu odluke nije imala snage, Tausaon je posle 3:3 napravila dva brejka i stigla do pobede.

Nju u narednom kolu očekuje meč sa Amerikankom Pejton Sterns koja je bila bolja od Viktorije Tomove iz Bugarske, 6:3, 6:4.

Dalje je prošla i Anastasija Pavljučenkova, ona je sa 6:4, 6:2 pobedila Amerikanku Fionu Krouli.

Takođe, Nemica Eva Lis pobedila je Amerikanku Robin Montgomeri, 6:2, 6:1.

Američka teniserka Džesika Pegula pobedom u dva seta nad Italijankom Kamilom Đorđi 6:2, 6:2.

Pegula je opravdala ulogu favorita, ali deluje da je lakše od očekivanog izašla na kraj sa 52. teniserkom sveta.

Dva brejka u prvom i dva brejka u drugom su bili dovoljni da Pegula dođe do lagane pobede u prvom kolu US Opena.

Treba napomenuti da smo u drugom setu gledali dva gema koja su trajal po skoro deset minuta, gde je Italijanka imala brejk šanse, ali nije uspela da ih iskoristi.

Pegula će u drugom kolu igrati protiv pobednika meča Tig-Marino.

Drugo kolo US Opena obezbedila je i Marketa Vondrušova, šampionka Vimbldona je sa 6:3, 6:0 bila bolja od Korejke Na Lae Han.

Iznenađenje drugog dana na US Openu je napravila Kineskinja Vang koja je u dva seta eliminisala sedmu nositeljku Karolin Garsiju.

Sterns – Tomova 6:3, 6:4
Tig – Marino 7:6 (6), 7:6 (1)
Burel – Dulehajd 6:4, 6:3
Vikmajer – Zvonarjeva 6:4, 6:4
Kiz – Rus 6:2, 6:4
Martić – Marija 6:2, 6:1
Trevizan – Putinceva 0:6, 7:6 (0), 7:6 (8)