Više od trećine radnika u Ujedinjenom Kraljevstvu reklo je da bi dalo otkaz ako bi njihov poslodavac zahtevao da se vrate u kancelariju sa punim radnim vremenom, prema istraživanju koje pokazuje koliko se tržište rada promenilo od prvog zatvaranja usled kovida.
Šest od 10 zaposlenih razmišlja o promeni posla ove godine, prema podacima koje je prikupio sajt za profesionalno umrežavanje Linkdin, iako je svaki peti iz te grupe rekao da će ostati na svojoj sadašnjoj ulozi ako se nastavi politika koja im omogućava da rade „na daljinu“ i fleksibilno.
Žene su posebno zainteresovane za veću fleksibilnost radnog mesta, a više od polovine (52 odsto) izjavilo je da su napustile posao ili da razmišljaju o napuštanju posla zbog nedostatka fleksibilnosti, prema istraživanju koje je kombinovalo podatke Linkdina sa rezultatima višestrukih anketa radnika.
Odgovori radnika smatraju se dodatnim dokazom da će poslodavci morati da nastave da nude fleksibilnost svojoj radnoj snazi kako bi zapošljavali i zadržali osoblje, posebno tokom zategnutosti na tržištu rada.
U četvrtak sledeće nedelje navršava se tri godine od početka prvih mera zatvaranja u Velikoj Britaniji, koje je sa sobom donelo trenutno preseljenje kod kuće za mnoge radnike koji su ranije bili u kancelariji odakle su i radili.
Većina poslodavaca je usvojila hibridni model, čak i kada su pravila o kovidu ublažena, pa radnici dele svoje radno vreme između svojih radnih stolova u kancelariji i druge lokacije što je uglavnom stan ili kuća.
Međutim, istraživanje pokazuje da se udeo oglasa za posao na udaljenim pozicijama smanjio u poslednjih 10 meseci, pa je tako pao na skoro 11 odsto ukupnog broja u Velikoj Britaniji – što je pad od 30 procenata u poređenju sa godinom ranije.
Linkdin je otkrio da potražnja za „radnim mestima na dealjinu“ nadmašuje ponudu u Velikoj Britaniji, pri čemu su takva oglašena radna mesta primile više od petine (22%) prijava za posao u februaru. Ipak, skoro polovina (49%) čelnika kompanija u Velikoj Britaniji i inostranstvu reklo je da bi više voleli da njihovi zaposleni češće rade iz kancelarije.
U februaru su američki radnici u onlajn prodavnici Amazonu kritikovali potez izvršnog direktora kompanije kada ih je zamolio, kao i njihove kolege širom sveta, da se vrate u kancelariju tokom većeg dela radne nedelje, ili najmanje tri radna dana nedeljno.
Endi Džesi iz te kompanije kaže: „Saradnja je lakša i efikasnija kada smo lično u kontaktu. Radnicima je lakše da uče jedni od drugih i da se osećaju povezanije sa svojim kolegama kada dele isti radni prostor.
Problemi za lidere
Amazon nije usamljena priča. Linkdin je krajem 2022. otkrio da skoro trećina (32%) kompanija želi da smanji dozvole zaposlenima da rade od kuće.
Ngaire Moies, Linkdinova menadzerka za Veliku Britaniju, rekla je da mnogi radnici ne žele da im posao bude onakav kakav je bio pre pandemije kovida: „Znamo da fleksibilnost donosi sve vrste prednosti – uključujući veliku motivaciju za zaposlene – što znači da je od ključne važnosti da poslodavci to uzmu u obzir kada je u pitanju privlačenje vrhunskih talenata. Međutim, to takođe stvara određene probleme za lidere, odnosno šefove, upravnike…”
Druženje sa kolegama može biti još jedna motivacija za radnike da češće posećuju kancelariju. Skoro trećina (30%) zaposlenih u Velikoj Britaniji izjavila je da želi da uloži više truda u komunikaciji sa svojim kolegama ove godine, dok je sličan broj ispitanih izjavio da ipak planiraju da češće idu na svoje radno mesto.