Sve je veći broj laptop računara koji imaju zalemljen RAM na štampanoj ploči uređaja, otežavajući postupak proširenja memorije u budućnosti
Kompanija Hewlett Packard i drugi vodeći proizvođači prenosnih Windows PC uređaja, oglasili su se povodom sve većeg broja nezadovoljnih korisnika, zbog prakse da se na laptop računarima, memorija (RAM) stiže zalemljena na štampanu ploču uređaja, otežavajući ili pak čineći proces buduće nadogradnje nemogućim.
Od Apple MacBook do Windows laptop prenosnih računara, sve je veći broj PC proizvođača koji praktikuju proces lemljenja memorijskih modula i čipova direktno na štampanu ploču uređaja, umesto da koriste namenske SO-DIMM slotove za RAM koji olakšavaju buduću nadogradnju sistema.
Laptop sa fiksnim RAM kapacitetom – da ili ne?
Ovaj trend je isprva korišćen na ultra prenosnim, laganim i tankim prenosnim računarima, ali danas se sve više primenjuje i na gejming modelima. Da stvar bude još gora, sve je više modela kod kojih se u startu morate opredeliti za količinu RAM-a u sistemu, jer nemaju čak ni onaj jedan SO-DIMM slot kao opciju za eventualno povećanje kapaciteta sistemske memorije.
Tim povodom se oglasio Haval Othman, vodeći direktor HP inženjeringa za korisničko iskustvo u radu sa uređajima, koji je objasnio da tehnologija zalemljenih RAM čipova na štampanoj ploči uređaja, donosi višestruke koristi od efikasnijeg korišćenja i uštede energije, preko produžene radne autonomije ugrađene baterije, više prostora u unutrašnjosti uređaja, pa do omogućavanja dizajniranja i proizvodnje tanjih i lakših laptop računara, prenosi mydrivers.
Drugim rečima zalemljena memorija omogućuje uštedu prostora, niže proizvodne troškove, manje komplikacije u proizvodnji, brže, efikasnije i izdržljivije uređaje.
Međutim, sa druge strane tu su očiti nedostaci u vidu otežanog ili nemogućeg postupka nadogradnje. Zbog toga veliki broj korisnika smatra da je cilj ovakve prakse, češća zamena postojećih, ubrzani proces tehničke zastarelosti u kontekstu izlaska softvera sa većim zahtevima i prisiljavanje na kupovinu novih laptop uređaja.
Kakav je vaš stav o sve češćoj praksi proizvođača koji vam ne dozvoljavaju naknadnu ugradnju memorije i praktično vas prisiljavaju da se odmah opredelite o količini maksimalnog RAM-a na vašim laptop računarima?
Izvor: Benchmark