Otkriveno je da je postojanje velikog broja negativnih osobina i malog broja onih pozitivnih direktno povezano sa rizikom razvoja kognitivnih problema i demencije. Isto tako, oni koji su imali više pozitivnih osobina od onih negativnih su se nalazili u kategoriji niskog rizika od razvoja ove bolesti. Među pozitivnim osobinama koje značajno umanjuju vjerovatnoću razvoja demencije naučnici su izdvojili sljedeće:
ekstrovertnost
savesnost
organizovanost
sposobnost osjećanja iskrene sreće
Sa druge strane, među negativnim osobinama, koje se vezuju za podsticanje razvoja demencije, našle su se one koje su, nažalost, u današnje vrijeme svojstvene velikom broju ljudi, kao što su razdražljivost, odnosno “kratak fitilj”, gnijev i skolonost ka anksioznosti i depresivnim stanjima.
Kako su povezane naše pozitivne osobine i demencija
Autori studije objasnili su da je ovakva predispozicija ka razvoju demencije ni na koji način nije povezana sa fizičkim povredama moždanog tkiva, koje su karakteristične za one koji od nje pate. Dobijeni rezultati zapravo ukazuju na to da pozitivni i vedri ljudi jednostavno bolje izlaze na kraj sa prvim simptomima koji se vezuju za ovo kognitivno oboljenje i da ih na neki način potiskuju, čime se njihov razvoj usporava.
Naučnici takođe smatraju da na razvoj demencije utiču brojni faktori, od kojih mnogi nisu uslovljeni genetikom, kao i da je ovakvo istraživanje prvi i najvažniji korak ka boljem razumijevanju povezanosti ličnosti i oboljenja.
Izvor: Glas Srpske