Osim što je štetno po zdravlje, pušenje je štetno i po vašu zaradu, pokazalo je najnovije istraživanje objavljeno od strane Oksford Univerziteta. Praveći česte “puš-pauze”, zaposleni gube fokus, a osim toga, to vreme koje im ulazi u radno vreme, ne provode radeći na svojim radnim zadacima. Sumarno, na godišnjem nivou, jedan prosečan pušač zbog učestalih pauza sa posla odsustvuje najmanje 6 radnih dana!
Kako bi ustanovili povezanost između pušačkog staža i visine prihoda i produktivnosti, istraživači su kreirali “indeks pušenja”, koji je jednak proizvodu broja prosečnog broja cigareta koje osoba popuši tokom dana i staža pušenja u godinama, podeljenog sa 20. Dakle, ukoliko zaposleni puši 10 godina po 20 cigareta dnevno, njegov “indeks pušenja” je 10.
“Pušenje u ranom odraslom dobu je usko povezano sa dugoročnom zaradom i izgledima za zaposlenje”, navela je Juta Vinikainen, vodeći autor studije.
Smanjenjem pušenja ili potpunim prestajanjem zaposleni može da zarađuje i do 9 posto više
U istraživanju su naučnici stavili fokus na dva ključna parametra: podatke sa tržišta rada koji ukazuju na prosečne vrednosti zarada zaposlenih i podatke jedne studije o kardiovaskularnim rizicima od mladih Finaca, koji uključuju i lične informacije, između ostalog i one da li su pušači ili ne.
Analizirajući pokazatelje 3.596 ispitanika uzrasta između 24 i 39 godina, naučnici su došli do zanimljivog podatka: svaka dodatna jedinica “indeksa pušenja” povezana je sa smanjenjem zarade za 1,8 posto. Kada bi se dugogodišnji pušač iz navedenog primera odrekao ove loše navike ili makar indeks snizio sa 10 na 5, to bi moglo doprineti povećanju plate od čak 9 procenata! Šta je tačno uzrok za ovakvu statistiku naučnici nisu ustanovili, već su samo uočili zakonitost, pošto su ukrstili dva ključna parametra.
Osim toga, stručnjaci su uvideli i korelaciju između zavisnosti od duvanskih proizvoda i dužine radnog staža: zaposleni sa višim “indeksom pušenja” radili su tokom životnog veka kraće od nepušača. Pritom, povećanje indeksa za 1 jedinicu (sa 10 na 11, na primer) uvezano je sa smanjenjem radnog staža za 0,5 procenata.
Pušači u nepovoljnijoj poziciji i na tržištu rada
Korelacija je, kako primećuju stručnjaci, nešto prisutnija među slabije obrazovanim osobama – upravo ovakvi kadrovi na svojoj koži (odnosno u svom novčaniku) osećaju najveće posledice ove štetne navike. “Naše otkriće samo naglašava potrebu da se promovišu zdrav život i zdrave navike”, navodi Juta Vinikainen.
Među otkrićima naučnika, međutim, nije samo korelacija između pušenja i visine primanja. Njihovo istraživanje pokazalo je da sklonost ka duvanskim proizvodima utiče i na pozicioniranje zaposlenih na tržištu rada: osobe koje puše su manje produktivne, pa su i poslodavcima manje atraktivne u pogledu zapošljavanja, prenosi EurekAlert.
Osim toga, pušači su manje sposobni za obavljanje fizički zahtevnijih poslova, jer pušenja negativno utiče na opšte zdravlje, kao i kondiciju, a ujedno imaju i nižu fizičku spremu, jer se ređe bave nekim sportovima, pa makar i rekreativno. Zaključak istraživanja je i više nego jasan – razloga za ostavljanje ove loše navike ima sasvim dovoljno.
RTbalkan.