28. Juna 2024.

Zamrznuti vuk star 44.000 godina otkriven u Jakutiji

Permafrost je omogućio da ovaj vuk bude sjajno očuvan nakon toliko vremena, toliko da je čak moguće otkriti šta je njegov plen konzumirao pre nego što je završio u njegovom stomaku.

Ovaj odrasli mužjak vuka pronađen u Jakutiji, u istočnoj Rusiji. Ima neverovatno očuvano krzno, kosti, organe, kao i zube i kosti, prema stručnjacima. Vuka su prvobitno otkrili lokalni stanovnici 2021. godine u permafrostu pored reke Tirehtjah u okrugu Abii u Jakutiji, najhladnijem regionu u Rusiji, a sada su urađene detaljnije analize.

Stručnjaci kažu da je to najstariji poznati vuk koji je podvrgnut takvoj obdukciji, a čak je i njegov stomak preživeo.

“Njegov stomak je ostao izolovan, bez kontaminacije”, rekao je dr Albert Protopopov, šef Odeljenja za proučavanje faune mamuta Akademije nauka Jakutije.

“Bio je aktivan i veliki grabljivac, a imamo priliku da saznamo šta je jeo. Pored toga, njegov stomak sadrži ostatke onoga što je njegov plen konzumirao”, rekao je Protopopov.

Permafrost je tlo koje ostaje trajno zamrznuto čak i tokom letnjih meseci i može ostati zamrznuto hiljadama godina. Drevni ostaci pronađeni u permafrostu su neki od najbolje očuvanih, jer led sprečava raspadanje organske materije.

Prebačen je u laboratoriju Muzeja mamuta na Severoistočnom federalnom univerzitetu u Jakutsku, gde je izvršena obdukcija, prenosi agencija TACC.

“Izvadili smo premolar, zub, da bismo utvrdili biološku starost nalaza. Na osnovu istrošenosti zuba i razvijenosti sagitalnog grebena, već sada možemo reći da se radi o odraslom mužjaku,” rekao je dr Maksim Čeprasov, šef laboratorije Muzeja mamuta.

Stručnjaci smatraju da bi ovakva takva istraživanja mogla dovesti do savremenih koristi, s obzirom da žive bakterije mogu da prežive u nalazima fosilnih životinja milenijumima, služeći kao svedoci tih drevnih vremena.

“Nadamo se dobrim rezultatima koji će nam omogućiti da bolje razumemo kakve su bile drevne mikrobne zajednice, kakvu su funkciju obavljale i koliko su opasne patogene bakterije bile zastupljene u njihovoj strukturi,” dodaju istraživači.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare