Ipak, na Zapadu nisu primetili da su dva predsednika govorila o višegodišnjem konstruktivnom, a ne rušilačkom odnosu dveju zemalja, koji ide ne samo u korist Moskve i Pekinga već i celog sveta, napomenula je Zaharova u poruci koju je objavila na Telegramu.
Ujedno, ona je podsetila na neka ograničenja koje su države Zapada uvele protiv Kine, a pod pritiskom koji je dolazio iz Sjedinjenih Američkih Država.
Jedno od njih je, na primer, i odluka Holandije da uvede zabranu na saradnju s Pekingom u sferi mikročipova. Tu je i tvrdnja Kanade da su Kinezi pokušali da se umešaju u tamošnje izbore. S druge strane, u SAD su, kako piše Zaharova, pokrenuli antikinesku inicijativu, koja može dovesti i do, na primer, zabrane korišćenja kineske mreže TikTok.
Ovo su samo neki primeri neprijateljskih akcija usmerenih protiv Pekinga, napomenula je ona.
Za razliku od Zapada, u Moskvi je ruski predsednik svog kineskog kolegu dočekao otvoreno prijateljski.
“Poslednjih godina Kina je veoma napredovala u svom razvoju. Nema sumnje da to izaziva veliko interesovanje u celom svetu, a mi vam čak pomalo i zavidimo na tome”, rekao je juče Vladimir Putin u uvodnom obraćanju Siju, iskreno pokazujući divljenje dosadašnjim dostignućima kineskog rukovodstva, podsetila je Zaharova.