Grad Zagreb predstavio je projekat rekonstrukcije stadion u Kranjčevićevoj ulici.
Rekonstrukcija će krenuti početkom 2025. godine, a plan je da bude završena do jeseni 2026.
Najavljeno je proširenje kapaciteta na oko 11.500 mesta kako bi se na njemu mogle igrati međunarodne utakmice, jer je plan da ovaj stadion koriste GNK Dinamo i fudbalske reprezentacije Hrvatske, dok traje rušenje stadiona “Maksimir” gde će biti izgrađen nov, koji bi trebalo da bude završen do 2028.
Očekuje se da rekonstrukcija stadiona u Kranjčevićevoj krene u januaru, radovi bi trebalo da traju 15-18 meseci, a prema poslednjim procenama projektanata, trebalo bi da košta više od 30 miliona evra.
Dobijena građevinska dozvola
“Uzbuđeni smo da vam pokažemo novi projekt stadiona u Kranjčevićevoj. Dugo smo na njemu radili, bilo je milion prepreka, ali uskoro ćemo ga prezentovati i on danas kreće u javnu nabavu. Građevinska dozvola je dobijena”, istakao je gradonačelnik Tomislav Tomašević.
“Kad smo došli, 2021, budžer za sportove u Zagrebu bio je 59 miliona evra. Za 2025. mi ga dižemo na 147 miliona evra, gotovo trostruko povećanje za vreme našeg mandata za ulaganje u sport. Ne moram reći da je to rekord”, dodao je i započeo predstavljati projekat.
“Možemo reći da gotovo 50 godina nije izgrađen nov stadion u pravom smislu te reči. Što se tiče stadiona u Kranjčevićevoj, on je napravljen na temelju rekonstrukcije postojećeg iako je u dobroj meri reč o izgradnji novog. Što brža rekonstrukcija Kranjčevićeve, to će biti brži i stadion u Maksimiru. Takav projekat nije postojao, o proširenju Kranjčevićeve se nije pričalo, sve je od nule”.
Veći kapacitet zbog UEFA
Stadion u Kranjčevićevoj poprimio je današnji oblik 1977. godine, a uskoro će se proširiti sa 5.350 na 11.163 mesta.
Ukloniće se reflektori, a stadion će imati modernu LED rasvetu.
Originalni idejni projekt rekonstrukcije napravio je Arhitektonski fakultet Zagreb.
Ispred stadiona biće nov trg od 6.300 metara kvadratnih.
“Bilo je bitno da zadovolji uslove 4. kategorizacije UEFA što znači da se onde može igrati i Liga šampiona i druge UEFA utakmice sve do polufinala takmičenja. Do septembra 2026. je plan da bude izgrađen i da Dinamo i Hrvatska mogu igrati na njemu”, kaže gradonačelnik.
Sve tribine na novom stadionu biće pokrivene, a teren hibridni grijani. Prostori za igrače, osoblje i tehničku podršku biće detaljno opremljeni.
“Vrednost gradnje je 35 miliona evra bez PDV-a, s njim oko 44 miliona evra. U potpunosti finansiran projekat iz gradskog budžera. Nakon imovinsko-pravnih odnosa, ovo je drugi bitan korak prema izgradnji stadiona u Maksimiru”.
Javnost zanima promena u proračunu vrednosti, jer je pominjano 20 miliona evra, a Tomašević se u vezi sa tim dotakao planirane izgradnje Nacionalnog stadiona u Beogradu.
“Pitajte Vladu i investitore koliko poskupljuju projekti. U Srbiji se najavljuju stadioni za milijardu evra, ovo je skroman iznos. Maksimirski stadion će biti veći i skuplji od ovog u Kranjčevićevoj, a cenu smatramo opravdanom”, zaključio je Tomašević.