Kumin, jedan od najstarijih i najčešće korišćenih začina u svjetskoj kuhinji, izdvaja se po svom toplom i blago gorkom ukusu koji dodaje kompleksnost mnogim jelima.
Pored svojih kulinarskih upotreba, kumin je pokazao mnoga ljekovita dejstva i dugo se koristi u tradicionalnim medicinskim sistemima za liječenje stanja poput dijabetesa i gastrointestinalnih bolesti.
Postoje različite vrste ovog začina u zavisnosti od boje njegovog sjemena i intenziteta mirisa:
– bijeli kumin: najčešći je u gastronomiji evropskih zemalja
-crni kumin: manji od bijelog kumina, ali sa jačim, gorkim ukusom.
Kumin je dobar izvor biljnog gvožđa, pri čemu porcija od jedne kašičice pokriva 22 posto dnevnih potreba. Pored gvožđa, kumin sadrži i druge hranljive materije, uključujućo kalcijum koji podržava zdravlje kostiju, i magnezijum, mineral potreban za zdrav odgovor na stres.
Poboljšava probavu
Sa probavnog aspekta , bijeli kumin se tradicionalno koristi kao prirodni lijek za ublažavanje problema sa stomakom, poput loše probave, gasova i grčeva. Njegova sposobnost da stimulišeproizvodnju želudačnih sokova poboljšava varenje i može da bude korisna osobama koje pate od slabe probave.
Poboljšava kvalitet sna
Na kraju, ne treba da se zaboravi da kumin može izuzetno da pomogne u poboljšanju kvaliteta sna. Kumin, posebno u infuziji, koristi se vjekovima kao prirodan lijek za indikaciju opuštanja i poboljšanje noćnog odmora zbog svojih umirujućih svojstava. Kumin sadrži komponente poput terpinena i karvona, koji imaju blage sedativne efekte na nervni sistem i mogu da pomognu u smanjenju stresa i anksioznosti, faktora koji otežavaju san.
Snižava nivo šećera u krvi
Pregled osam studija pokazao je da suplementacija kuminom poboljšava osjetljivost na insulin i dovodi do smanjenja nivoa šećera u krvi na prazan stomak, kao i do smanjenja markera dugoročnog kontrole šećeraq u krvi, hemoglobina A1C (HbA1c).
Pošto je bogat antioksidansima, sadrži fenolnu kiselinu i flavonoide, pa kumin štiti i od slobodnih radikala, prenosi Borba.me.