Bosna i Hercegovina namjerava da potroši do pet miliona KM za kupovinu objekta za smještaj diplomatsko-konzularnih predstavništava (DKP) BiH u Rimu i Vatikanu, a riječ je o investiciji koja će se, prema procjenama, isplatiti tek za 20 godina, ili možda nešto prije, budući da cijene zakupa rastu, tvrde nadležni.
Prijedlog odluke koja se odnosi na ove dvije ambasade, koje su sada podstanari, već je skrojen i u procesu je konsultacija, a u ovom dokumentu obrazloženo je zašto je plan da se uđe u ovaj milionski trošak.
U Prijedlogu odluke o odobravanju višegodišnjeg kapitalnog projekta – kupovina, adaptacija i opremanje objekta za smještaj DKP BiH u Rimu i Vatikanu navedeno je da će projekat biti finansiran iz programa posebne namjene Ministarstva inostranih poslova (MIP) BiH.
“Sredstva projekta će biti upotrijebljena za kupovinu, adaptaciju i opremanje diplomatsko-konzularnih predstavništava BiH u Rimu i Vatikanu, veličine do 600 metara kvadratnih”, precizirano je u prijedlogu, u kojem se dodaje da je dinamika realizacije planirana u ovoj i naredne dvije godine, za šta su zaduženi MIP BiH i Ministarstvo finansija i trezora BiH.
Savjet ministara BiH će, kako je naglašeno, posebnom odlukom imenovati komisiju za kupovinu objekta, a na prijedlog MIP-a BiH.
“Razlozi za donošenje odluke sadržani su u potrebi trajnog rješavanja pitanja smještaja diplomatsko-konzularnih predstavništava BiH u Rimu i Vatikanu”, navodi se u dokumentu.
Podsjećanja radi, Strategijom spoljne politike BiH koju je u martu 2018. godine usvojilo Predsjedništvo BiH definisana je potreba unapređenja bilateralnih odnosa BiH sa drugim državama.
U skladu sa zaključcima Predsjedništva BiH, te u cilju smanjenja zakupa objekata za potrebe DKP-a BiH u svijetu, sačinjen je plan aktivnosti na realizaciji kupovine objekata, a prioritet je dat susjednim zemljama.
“Takođe, kupovinom objekta za potrebe ambasada BiH u Rimu i Vatikanu (jedan objekat za dva DKP-a) doprinijeće značajnijim uštedama troškova zakupa i dugoročno riješiti pitanje smještaja dva izuzetno značajna DKP-a BiH”, navodi se u prijedlogu odluke.
U ovom dokumentu se ističe da su benefiti posjedovanja vlastite nekretnine prepoznati i u Reviziji učinka. Takođe, kako je naglašeno, pored aspekta ekonomičnosti i efikasnosti, BiH bi dodatno potvrdila svoje opredjeljenje za razvoj i unapređenje bilateralnih odnosa, jačanje saradnje i djelovanja kroz mehanizme multilateralnih organizacija.
MIP BiH, kako se ističe, za zakupe prostora za potrebe smještaja ambasada BiH u Rimu i Vatikanu na mjesečnom nivou izdvaja 19.750 KM, a što na godišnjem nivou iznosi oko 237.000 KM.
“Investiranje u vlastitu nekretninu će se isplatiti za oko 20 godina i sve to pod uslovom da cijena zakupa ostane ista, a što nije slučaj, jer se tokom godina pokazalo da cijena zakupa godišnje raste minimalno oko tri odsto”, navodi se u prijedlogu odluke.
Elmedin Konaković, ministar inostranih poslova BiH, potvrdio nam je da je riječ o jednoj od investicija koje su u planu.
“Mi imamo i novac i u planu nekoliko kapitalnih investicija, odnosno objekata. Među njima su nam vrlo interesantni i Rim i Ljubljana i Njujork… Opredjeljenja smo da tamo gdje budemo imali gotove operativne procese idemo odmah u nabavku, jer je veliki broj kirija koje plaćamo. Uštedjećemo novac, a bićemo vlasnici zgrada”, rekao je Konaković za “Nezavisne novine”.
U Italiji, dodao je, imamo jaku dijasporu, a BiH plaća kirije na nekoliko različitih mjesta i to nije funkcionalno.
“Još uvijek nismo pokrenuli proceduru. Ako se uspije pronaći zgrada, bilo bi funkcionalno da to sve bude pod jednim krovom”, naglasio je Konaković.
U Ambasadi BiH u Rimu trenutno je šest zaposlenika, a u Ambasadi BiH u Vatikanu četiri. U objektu, koji BiH planira kupiti, kako je zacrtano, neophodno je obezbijediti, pored odgovarajućeg broja kancelarijskog prostora za zaposlene, po dvije kancelarije za ambasadore BiH, prostor za smještaj konzularnog odjela sa biometrijskom kabinom, šalter-salom i čekaonicom, te minimalno jednu multifunkcionalnu salu.