Kineski div iz oblasti informacionih tehnologija i elektronske opreme, preduzeće Xiaomi će u kasnijem delu ovog meseca započeti s isporukama prvog električnog vozila (EV) te marke, i to na tlu matice. Ovo je saopšteno juče, na koji način je stigla najava o upuštanju ove firme izvorno drugačije delatnosi, na najveće svetsko tržište automobila, i to u vreme agresivnog cenovnog rata.
Proizvođač pametnih telefona, peti po veličini u Kini, izneo je u objavi na društvenoj mreži Weibo da će 59 njegovih prodavnica u 29 gradova širom zemlje primati porudžbine za novu limuzinu nazvanu Speed Ultra 7 (SU7). Događaj lansiranja prodajne kampanje je zakazan za 28. mart, kada se očekuje da će novo električno vozilo dobiti i cenovnu nalepnicu.
Prodaja električnih vozila je u Kini porasla za 18% u prva dva ovogodišnja meseca, što je približno stopi rasta od 21%, a koja je zabeležena tokom cele 2023. godine. Tržišni lider BYD je predvodio talas strateškog sniženja cena, sve kako bi pokušao da pridobije potrošače. Ovo je učinio suočen sa slabijom domaćom tražnjom.
Izvršni direktor Xiaomija Lei Jun je na premijeri modela po imenu SU7, a koja je održana u decembru, rekao da kompanija planira da postane jedan od pet najvećih proizvođača automobila na svetu. Lei je izneo i da SUV pruža tehnologiju „super električnog motora“ zahvaljujući kojoj je vozilo sposobno da izvede brži tipski sprint od Teslinih i Porscheovih elektromobila.
Analitičari s druge strane veruju da će se zajednički operativni sistem automobila i popularnih telefona i ostalih elektronskih spravica s potpisom kompanije Xiaomi, dopasti postojećim kupcima kompanije. „Xiaomijevi automobili će na tržištu proći drugačiji put i suočavaju se s veoma različitim očekivanjima korisnika u poređenju sa onim kada su naši pametni telefoni bili u toj fazi razvoja, pre nekih četrnaest godina“, rekao je Lei u objavi na društvenoj mreži Weibou. „Vozila Xiaomija moraju biti različita, dok je najvažniji aspekt priče u vidu pametne tehnologije.“
Xiaomi je nastojao da diverzifikuje svoju osnovnu poslovnu aktivnost na električna vozila, pošto potražnja za pametnim telefonima stagnira. Javnost je s ovom idejom i planom upoznata 2021. godine. Automobile ove marke će proizvoditi profitni centar poznatog državnog proizvođača automobila, inače suvlasnika Mercedes-Benza. Pričamo o grupaciji BAIC i fabrici u Pekingu sa godišnjim kapacitetom od 200 hiljada sklopljenih vozila.
Ovaj gigant u delatnosti razvoja i proizvodnje pametnih telefona je obećao da će u automobilsku industriju uložiti deset milijardi američkih dolara tokom jedne decenije i jedan je od retkih novih igrača na kineskom tržištu električnih vozila koji su dobili odobrenje od vlasti. Politički vrhovi nisu bili voljni da tek tako dele dozvole, usled prezasićenosti tržišta.
AutoRepublika