Odnosi sa Rusijom se u protekle dve godine nisu promenili, uprkos turbulentnoj situaciji u kojoj se danas nalazimo. Nećemo uvesti sankcije. Da li ćemo priznati nezavisno Kosovo? Ne. Nećemo.
Ovako predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić u razgovoru sa Ljubinkom Milinčić opisuje težak položaj u kojem se nalazi Srbija i objašnjava kako izgleda politička klackalica na kojoj, kao predsednik male i vojno neutralne zemlje, mora da balansira, ali postoje crvene linije koje nikada nećemo preći.
Šta prihvatamo ili odbijamo?
Na pitanje glavne urednice Sputnjika Srbija Ljubinke Milinčić na šta to Srbija pristaje potpisujući rezolucije poput Ohridske, ali i ove najnovije, potpisane juče, Vučić odgovara da Srbija ne pristaje, već odbija da bude politički, ekonomski i diplomatski izolovana. Crvene linije postoje i one su jasno povučene, a sve ostalo je otvoreno za raspravu i dogovor.
Na jučerašnjem sastanku predstavnika Evropske unije sa zemljama Zapadnog Balkana izneti su zaključci ministara spoljnih poslova EU koji suštinski znače podršku procesu proširenja, objašnjava predsednik.
„Mi smo uradili isto ono što smo uradili u Ohridu i na svakom drugom mestu, dakle, da ne bismo bili sami, izolovani i rušili sve do sada postignuto, rekli samo im da tu ima dosta dobrog sadržaja, ali da postoje stvari oko kojih nismo saglasni. Sporazum u celini kao takav nismo prihvatili, već smo rekli da postoje crvene linije, a to su članstvo takozvanog Kosova u Ujedinjenim nacijama, kao i članstvo u organizacijama, institucijama i agencijama UN, kao što je UNESKO. Istovremeno smo rekli da postoje i neki naši uslovi za dalje dogovore, a to je Zajednica srpskih opština“, rekao je Vučić za Sputnjik.
Deo pomenute deklaracije podrazumeva i poziv za usklađivanjem srpske sa evropskom spoljnom politikom, što bi uključivalo i sankcije Rusiji. Vučić objašnjava da EU gleda na Srbiju kao na jedinu zemlju koja nije uvela sankcije Ruskoj Federaciji, ali da taj pritisak neće promeniti našu dosadašnju spoljnu politiku.
„Ni na prošlim izborima nisam obećavao mnogo, a ni sada to ne činim, ali smo gotovo dve godine izdržali i oduprli se svim pritiscima, sačuvavši svoj tradicionalno prijateljski i korektan prema Ruskoj Federaciji. Čvrsto verujem da će to biti slučaj i u budućnosti”, naglasio je predsednik Srbije.
Na pitanje glavne urednice Sputnjika o spekulacijama da je u Ohridu sporazum usmeno u celosti prihvaćen, a da je samo potpis izostao, Vučić odgovara da kao nosilac najviše izvršne funkcije u zemlji i kao nosilac narodnog suvereniteta snosi odgovornost ne samo za svaki potpis, već i za svaku izgovorenu reč.
„Kada sam izašao iz sale u Ohridu, prvo što sam rekao bilo je to da postoje stvari koje mi ne prihvatamo. Dakle, trudio sam se da čuvam zemlju, da štitim njene interese kako bi mogla da nastavi svoj ekonomski napredak i nikada nije bilo dileme oko toga šta je to što Srbija može, a šta je to što Srbija ne želi da prihvati“.
Velika svetska utakmica
Vučić govori kako nema sumnje da bi pojedini krugovi i centri moći želeli niži rejting liste „Srbija ne sme da stane“, ali da to nije jedini razlog zašto su pritisci za rešavanje kosovske dileme baš pred izbore pojačani.
„Uvek mislimo da smo centar sveta, ali mi to nismo. Ovde se sad igra veća igra i važnija utakmica. Mi igramo neku konferencijsku ligu, a njima je važno da nas pobede u toj ligi, kako bi se sledeće godine oni plasirali u „Ligu šampiona“. Sada se igra jedna velika igra. Trebalo je da bude izborni ciklus u Ukrajini, ali je odložen. Imaćete ruske izbore 17. marta. Imaćete zatim izbore i na Tajvanu, izbore za Evropski parlament, kao i jedne od najbitnijih – američke izbore. Imate situaciju u Ukrajini u kojoj se jasno pokazalo da ratom ne možete pobediti Rusiju. Imate istovremeno i Gazu, gde se situacija neće ni lako ni brzo umiriti, a imate i bezbroj problema na Pacifiku i u Južnom kineskom moru… Dakle kada sve to pogledate, Zapadu nije potreban neki novi problem, ali mu je potrebno da ima rešeno kosovsko pitanje. Zato je njima važno naše pitanje i zato im se mnogo žuri oko Kosova, čak mnogo više nego što mi možemo i da zamislimo“, kazao je Vučić.
Poredeći situaciju u kojoj se sada nalazi Srbija sa položajem u kojem se nekad nalazio Azerbejdžan, Vučić govori da je nekada jedini izbor strpljenje. Dogovarati, pregovarati, čekati i u tom čekanju jačati zemlju, vojsku, ekonomiju, ali i svest naroda, ponekad je jedino postojeće rešenje.
„Za mene je bilo važno jer sam o tome razgovarao direktno sa predsednikom Azerbejdžana. Rekao mi je da je njegov otac morao da prihvati tešku situaciju i trenutni gubitak teritorije, kako ne bi izgubili još ljudi. Shvatili su da su slabiji i da su ih sile veće od njih pritisle. Otac mu je rekao da se skloni, prihvati, potpiše i sačuva mir, a da posle toga jača zemlju, podiže je, radi, skuplja vojsku i oni su to i uradili. Kada vidiš da nemaš snagu, ti moraš da prihvatiš sve udarce preko sopstvenih leđa. Optuživaće te narod, ali je tvoje da ga spasiš u tom trenutku. Prihvati to što moraš da prihvatiš i čekaj trenutak kada ćeš moći da dobiješ drugačiji rezultat“.
Na pitanje urednice Sputnjika šta bi to trebalo staviti na drugi tas pa da prevagne Kosovo i srpske nacionalne interese, Vučić odgovara da takva stvar ne postoji, ali da onaj ko vodi narod mora uvek voditi računa o tome da sačuva zemlju
„Ništa ne može da prevagne. Nekad morate da popustite, nekad morate da učinite ustupak kako bi nešto drugo obezbedili i uvek morate i vodite računa da ne pređete tu granicu koja bi mogla da ugrozi vitalne državne interese, ali takođe morate dobro znati kolika je naša snaga. Da li ćemo priznati nezavisno Kosovo? Ne. Nećemo. Ni na ovaj, ni na onaj način“.
Srbija na raskrsnici puteva
Aleksandar Vučić vidi pregovore Rusije i Amerike kao jedini logičan završetak sukoba u Ukrajini. Njegovo poznanstvo sa Vladimirom Putinom, tvrdi on, omogućava mu da nasluti kakve bi njegove dalje akcije izgledale.
„Čini mi se da razumem koga prezire i sa kim neće ni po koju cenu da razgovara, a čiju snagu ceni bez obzira na sve, iako ih smatra glavnim krivcima. Sa njima će morati da pregovara. Iz ovog razloga verujem da će doći do nekakvog razgovora i dogovora između Rusa i Amerikanaca“.