20. Maja 2025.

Vrijeme kada jedemo može značajno uticati na gubitak kilograma i to na duge staze

Prilikom dijeta i režima za mršavljenje, često zanemarujemo jednu bitnu stvar, a to je da je važno ne samo samo šta jedemo, već i kada jedemo. Jedno istraživanje baca novo svetlo na ovu činjenicu – vreme unosa hrane tokom dana može igrati ključnu ulogu u smanjenju telesne težine.

Kada je u pitanju skidanje kilograma, provereni i naučno opravdani saveti su više nego dobrodošli – nedavna studija ukazuje da vreme obroka igra jednu od glavnih uloga u redukciji kilograma, a ova navika može značajno da utiče i na smanjenje obima struka i kukova.

Kako je izgledala studija

Osobe koje su jele u osmočasovnom rasponu koji počinje pre 10 časova ujutru postigle su najbolje rezultate. Za 12 nedelja, jedna grupa je u proseku smršala 4,2 kilograma, a čak i 12 meseci kasnije, i dalje su imali stabilan gubitak od 2,2 kilograma – što ukazuje na trajan efekat.

Ispitanici su jeli samo u periodu od 8 sati dnevno, i to od ranog jutra do popodneva, a postili 16 sati, odnosno nisu unosili kalorije. Grupe koje su jele u drugom delu dana (na primer, od 13 časova pa nadalje) takođe su izgubile na težini, ali manje efektno. 

Dakle, odlične rezultate su imali oni koji su jeli u osmočasovnom periodu pre 10 ujutru i nisu jeli tokom ostatka dana, odnosno postili su preostale sate. Takođe, istraživači smatraju da su efekat posta, kao i vreme obroka, bitni razlozi za gubitak kilograma.

S druge strane, osobe koje su jele kasnije u toku dana ili imale duži raspon za obroke postigle su slabije rezultate, a neki su čak i vratili izgubljene centimetre nakon godinu dana.

“Naša studija pokazala je da ograničavanje unosa hrane na osmočasovni vremenski okvir – bez obzira na doba dana – tokom tri meseca, može dovesti do značajnog i trajnog gubitka telesne težine, koji se održava čak i nakon godinu dana. Ova vrsta povremenog posta deluje izvodljivo za odrasle sa prekomernom težinom koji žele relativno jednostavan način gubitka i održavanja težine, a koji je takođe manje zamoran i efikasniji u poređenju sa dnevnim brojanjem kalorija. Ipak, potrebna su dalja istraživanja u većim i dugoročnijim studijama”, naglašavaju istraživači, piše Express Uk.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare