13. Decembra 2023.

Vlada izdala apel: “Nakon kupanja u moru obavezno tuširanje i ni slučajno to ne smijete progutati!”

PFAS se povezuje sa toksičnim efektima na ljudski imuni sistem, određenim vrstama raka, problemima sa plodnošću…

Holandska vlada apelovala je na građane da spreče decu i kućne ljubimce da gutaju penu na obali mora nakon što je studija pokazala da je ona koncentrisana u tzv. „večne hemikalije“.

Naime, istraživanja pene na belgijskoj obali pokazala su koncentraciju perfluorovanih i polifluorovanih alkilovanih supstanci koje čine više od 4.700 hemikalija (PFAS), koje se zbog svojih vodootpornih svojstava uveliko koriste, ali se teško uništavaju.

Nakon toga, holandski institut za javno zdravlje RIVM sproveo je slična merenja na obali Zelanda na severu i jugu Holandije u aprilu i avgustu. Pokazalo se da je morska pena u popularnim odmaralištima, uključujući Egmond, Katvajk, Ševeningen, Teksel i Zandvort, zabeležila nivoe kontroverzne supstance. Isti, na sreću, nije „veoma visok” kao onaj koji je pronašao Flamanski institut za tehnološka istraživanja u uzorku iz belgijskog letovališta Knoke.

Sintetičke hemikalije PFAS su povezane sa toksičnim efektima na ljudski imuni sistem, određenim vrstama raka, problemima plodnosti i rizicima po divlje životinje.

Treba se istuširati nakon plivanja, oprati ruke pre jela i ne dozvoliti deci i kućnim ljubimcima da gutaju morsku penu. RIVM je ranije utvrdio da su Holanđani već previše izloženi PFAS-u. Velika količina dolazi iz hrane i vode za piće – rekao je ministar vodoprivrede Mark Harbers.

On je istakao i da nisu potrebne dodatne mere u vezi sa kupanjem u moru jer su nivoi PFAS u vodi “mnogo niži”. RIVM je saopštio i da zbog nedostatka svih podataka još nije jasno šta prisustvo hemikalija u peni znači „za zdravlje plivača, surfera ili ljudi koji šetaju po plaži“.

PFAS se koristi u svemu, od vodootporne odeće i kozmetike do vatrogasne pene i kutija za picu. Neke od njegovih supstanci su zabranjene, ali postoji zabrinutost zbog nivoa istih u životnoj sredini jer veze ugljenika i fluora koje čine hemikalije tako korisnim otporne su na razbijanje, zbog čega se nazivaju večnim hemikalijama.

A Evropska unija razmatra uvođenje velikih ograničenja kada je u pitanju PFAS.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare