Mnogi sindikati su uzeli učešće na protestima protiv reforme francuske vlade, koja ima za cilj podizanje starosne granice za penzionisanje na 64 godine.
Protesti su održani na više od 200 lokacija u Francuskoj, uključujući Pariz, Marseille, Nicu i Toulouse.
Došlo do sukoba policije i demonstranata
Demonstracije u glavnom gradu Parizu počele su na Trgu Republike, a okončane na Trgu naroda.
Tokom protesta dolazilo je i do napetosti i sukoba između policije i demonstranata. Policija je koristila suzavac i pendreke, a demonstranti su na policiju bacali razne predmete.
Tokom protestne šetnje polomljena su stakla na mnogim bilbordima i zapaljene kante za smeće. Policija je u Parizu privela 38 osoba.
Demonstranti su tražili ostavku francuskog predsjednika Emanuela Makrona (Emmanuel Macron). Stenli Fidol (Stanley), jedan od demonstranata, kazao je za Anadoliju da se snažno protivi planiranoj penzionoj reformi.
“Danas smo održali veliki protest. Ovakve velike akcije će promijeniti neke stvari. Danas je bilo baš mnogo ljudi”, rekao je.
Novi protesti 31. januara
Prema podacima organizatora, širom zemlje više od dva miliona ljudi izašlo je na proteste protiv vladine penzione reforme, od kojih samo u Parizu oko 400.000.
Prema podacima francuskih medija, na osnovu zvaničnih izvora, širom Francuske na protestima je bilo 1,12 miliona ljudi.
Osam vodećih sindikata u zemlji pozvalo je Francuze da ponovo izađu na ulice 31. januara.
Prema posljednjim podacima, Francuska broji oko 65,6 miliona stanovnika.
Plan penzione reforme, koji uključuje povećanje starosne granice za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine u 2030. godini, odmah je izazvao bijes radnika i sindikata kada je vlada najavila pripreme za provođenje plana prošle godine.
Povećanje minimalne penzije
Nekoliko sindikata pozvalo je na demonstracije i štrajkove nakon što je premijerka Elizabet Born (Elisabeth Borne) otkrila detalje prošle sedmice.
Osam najvećih radničkih sindikata izdalo je saopćenje prošle sedmice u kojem su u četvrtak pozvali na štrajk i demonstracije širom države.
Born je izjavila da će minimalna penzija također porasti na 85 posto minimalne plate, što znači oko 1.200 eura mjesečno.
Počevši od 2027. godine, promjena će također predviđati najmanje 43 godine rada da bi se ostvarilo pravo na punu penziju.
Nacrt reforme trebao bi biti predstavljen Vladi 23. januara.