3. Oktobra 2024.

Velike grudi i zadnjica više nisu ‘in’!

Estetski hirurzi otkrivaju novi trend, stručnjaci zabrinuti: ‘Ovo nikako nije dobro’

‘Skoro deset godina slavili smo obline. Sada smo očito napravili zaokret’, rekao je predsjednik Američkog društva plastičnih hirurga

Američko društvo plastičnih hirurga (ASPS) je u svom izvještaju za 2023. godinu navelo da je tzv. baletsko telo. Na krilima popularnosti GLP-1 agonista kao što su Ozempic i Wegovy, čini se da je mršavost ponovo popularna. Washington Post piše da ova promjena zabrinjava naučnike i zdravstvene radnike jer samo bogati i utjecajni sebi mogu priuštiti plastične operacije i spomenute lijekove.

Predsjednik ASPS-a Steven Williams rekao je da su liposukcija, povećanje grudi i abdominoplastika prošle godine najviše izvođeni u američkim klinikama. Vilijamsova je dodala da žene sve više traže manje grudi i manju zadnjicu. Oblik ženskog tijela koji je bio najpopularniji posljednjih deset godina – bujne grudi i veća zadnjica – sada je, čini se, “out”. “Slavili smo obline skoro deset godina. Čini se da smo sada napravili zaokret ka vitkijem tijelu”, rekao je Williams.

Phoebe Apeagyei , modni stručnjak i doktorand na Manchester Metropolitan University, rekla je da je baletsko tijelo kombinacija idealizirane mršavosti i opsesije fitnesom koja se razvila nakon pandemije koronavirusa SARS-CoV-2. Na primjer, nešto mišićavija verzija tijela britanske manekenke Kate Moss , tijela za kojim su mnogi čeznuli tokom 1990-ih, doba tzv. heroine chic.

Nutricionistica Kéra Nyemb-Diop rekla je da su se zahtjevi njenih klijenata nedavno promijenili. Mejnstrim je nekada forsirao “inkluzivnost” i “bodipozitivnost”, rekao je Nyemb-Diop, a sada se vraća mršavosti.

Williams je rekao da su agonisti GLP-1 najvjerovatnije odgovorni za preokret. Predsednik ASPS je rekao da ovakvi lekovi ranije nisu postojali i da su sve promenili. Trendovi se stalno mijenjaju (najčešće ciklično). Odjeća, frizure, oblici tijela – sve. Kada trend uđe u mainstream, bogati vizažisti žele biti drugačiji. “Ljudi ne žele da izgledaju kao mame i bake”, rekao je Williams.

Rokeshia Renné Ashley , naučnica sa Međunarodnog univerziteta Florida koja proučava tijela i modifikacije tijela, rekla je da mogućnost odabira izgleda može biti zabavna i oslobađajuća. Ashley kaže da mlade žene ne mogu zanemariti nikakve sugestije u vezi izgleda svog tijela. Kritiziranje žena zbog praćenja trendova nije produktivan poduhvat, smatra Ashley. “Inkluzija tijela i autonomija tijela mogu koegzistirati”, dodao je naučnik.

Strahuje se da će neke žene pokušati da dođu do “baletskog tijela” na nezdrav način. Žene koje nemaju novca za plastičnu operaciju i ne žele da prolaze kroz to i dalje su ranjive jer su okružene sugestivnim reklamama, objavama na društvenim mrežama i staromodnim tračevima. Mlade žene su posebno ranjive, tvrdi Fibi Apeagyei. “Zajednica koja se formirala oko nutricionizma, a posebno ona koja proučava poremećaje u ishrani, posebno je zabrinuta”, rekla je Kera Nyemb-Diop. Washington Post piše da su studije pronašle vezu između gledanja fotografija i slika mršavosti i poremećaja u ishrani kao što su anoreksija i bulimija.

Novinarka Heder Radke , autorka knjige “Čuvari” (2022), rekla je da su društvene mreže dovele do pojave mikrotrendova. Danas se jedan dominantni trend teško može nametnuti jer su algoritmi na platformama poput Instagrama i TikToka prilagođeni preferencijama korisnika. Bodi pozitivnost, prihvatanje masti i baletsko tijelo su trendovi koji danas mogu koegzistirati.

Washington Post kaže da je nemoguće reći koji će se trend pojaviti sljedeći. Nakon što je film “Izazivači” počeo da se prikazuje u bioskopima, poraslo je interesovanje za odevne kombinacije inspirisane tenisom. Pitanje je da li bi taj film bio toliko utjecajan da glavnu ulogu u njemu nije igrala Zendaya , modni uzor mnogih žena . “Moram ponoviti sebi i drugima – sve je to prolazno. Ne možete pretpostaviti da je neko sretniji od vas ili da vodi bolji život od vas jer slijedi neki trend”, rekla je kulturna kritičarka Khadija Mbowe .

Jutarnji.hr

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare