Nastavnici, univerzitetsko osoblje, mašinovođe i državni službenici Velike Britanije – uključujući i osoblje koje provjerava pasoše na aerodromima – štrajkuju u velikom broju zbog plata i uslova rada, jer životni standard i dalje pada nakon rasta inflacije, prenosi CNN.
U isto vrijeme, Kongres sindikata, kojeg čine 48 sindikata, održava više od 75 skupova širom Ujedinjenog Kraljevstva u znak protesta protiv vladinog zakona. Zakon bi zahtijevao održavanje osnovnih nivoa usluga u vatrogasnom, hitnom i željezničkom sektoru u slučaju napuštanja vozila.
Eskalacija štrajka dolazi samo nekoliko sedmica nakon što je vlada pokušala riješiti sporove oko plaćanja kako bi zaustavila najgori talas industrijskih nemira koji je zemlja vidjela u posljednjih nekoliko decenija.
Mnogim radnicima u javnom sektoru ponuđene su povišice od 4% ili 5% za tekuću finansijsku godinu, uz godišnju stopu inflacije od 10,5%
Očekuje se da će do 300.000 nastavnika štrajkovati, obilježavajući prvi od sedam dana štrajka Nacionalnog sindikata obrazovanja, najvećeg sindikata u sektoru, tokom februara i marta.
Štrajkovi će pogoditi oko 23.400 škola, što je oko 85%, u Engleskoj i Velsu, a mnoge će biti potpuno ili djelimično zatvorene.
Srijeda je također označila početak štrajkova 70.000 članova Unije univerziteta i koledža (UCU), koji će pogoditi 150 britanskih univerziteta tokom 18 dana u februaru i martu, a pogodiće 2,5 miliona studenata.
U međuvremenu, više od 100.000 članova Sindikata javnih i komercijalnih službi, koji predstavljaju državne službenike, štrajkovat će zbog plata, penzija i sigurnosti posla u 123 vladina odjela i agencije.
Očekuje se da će samo oko 30% željezničkih usluga saobraćati, prema britanskoj željezničkoj kompaniji Rail Delivery Group, koja je u izjavi na svojoj web stranici upozorila da bi se poremećaj mogao povući do kraja sedmice jer mnogi vozovi neće biti u pravim depoima.
Štrajkovi će utjecati na ionako usporavajući privredni rast.
Ujedinjeno Kraljevstvo će vjerovatno biti jedina velika ekonomska sila koja će ove godine pasti u recesiju, nakon što je prošle godine zabilježila jednu od najjačih stopa rasta među razvijenim ekonomijama, prema Međunarodnom monetarnom fondu (MMF).
N1.