Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je rezoluciju koju je predložila Kina, uz podršku SAD, kojom se bogate razvijene zemlje pozivaju da premoste sve veći jaz sa siromašnim zemljama i da im obezbede da imaju jednake mogućnosti da koriste veštačku inteligenciju.
Rezolucija je usvojena nakon što je 21. marta usvojena prva rezolucije UN o veštačkoj inteligenciji koju su predložile SAD.
Usvajanje dve neobavezujuće rezolucije pokazuje da su SAD i Kina, koje su rivali u mnogim oblastima, odlučne da budu ključni igrači u oblikovanju budućnosti veštačke inteligencije i da sarađuju u prvim važnim međunarodnim koracima u toj oblasti, prenosi Asošiejted pres.
To što su oba dokumenta usvojena konsenzusom 193 članice Generalne skupštine UN pokazuje široku globalnu podršku povodom zajedničke strategije u vezi sa razvojem veštačke inteligencije.
I američka i kineska rezolucija upozoravaju na opasnosti od korišćenja veštačke inteligencije, dok se takođe naglašavaju njene potencijalne koristi u promovisanju ekonomskog razvoja i života ljudi širom sveta.
Kineski ambasador u UN Fu Cong rekao je novinarima u ponedeljak da su dve rezolucije komplementarne, pri čemu je američka “opštija”, a da se upravo usvojena kineska fokusira na “izgradnju kapaciteta”.
Kineski ambasador je, međutim, oštro kritikovao pravilo koje je predložilo Ministarstvo finansija SAD, objavljeno 21. juna, kojim bi se ograničila i nadzirala američka ulaganja u Kinu u oblasti veštačke inteligencije, kompjuterskih čipova i kvantnog računarstva.
Fu je istakao da Kina ne veruje da će to pravilo biti “korisno za dobar razvoj veštačke inteligencije” i pozvao SAD da ukinu sankcije.
RTbalkan.