14. Aprila 2025.

“Ukrajina bi mogla da bude podeljena na evropsku i rusku zonu odgovornosti”

Specijalni izaslanik predsednika Donalda Trampa za Ukrajinu, Kit Kelog, sugerisao je da bi ta zemlja mogla biti podeljena poput Berlina nakon Drugog svetskog rata!

On je sugestiju izneo dok je drugi Trampov izaslanik vodio duge razgovore s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Sankt Peterburgu, prenosi NBC News.

Na Trampov nagovor preko društvene mreže Truth Social platforme da “počnu da deluju” i postignu prekid vatre kako bi se okončao “užasan i besmislen rat”, Putin je u petak razgovarao četiri sata sa Stivom Vitkofom, specijalnim izaslanikom SAD za pregovore s Kremljom.

Ni Moskva ni Vitkof, koji je nakon toga otputovao u Oman na razgovore s Iranom, nisu komentarisali sadržaj sastanka, na kojem, uprkos više puta ponovljenim zahtevima predsednika Volodimira Zelenskog, nije bilo ukrajinskih predstavnika.

Zelenski, koji je odlučno odbio bilo kakve teritorijalne ustupke Rusiji, verovatno je bio razočaran izjavama Trampovog izaslanika za Ukrajinu, penzionisanog generala potpukovnika Keloga, koji je za “The Times of London” rekao da bi Ukrajina mogla da “izgleda kao Berlin” nakon Drugog svetskog rata.

Kelog je predložio da britanske i francuske trupe budu prisutne zapadno od reke Dnjepar, koja deli severoistočne delove Ukrajine pre nego što se ulije u Crno more. Prema njegovim rečima, ruske snage bi ostale u oblastima na istoku koje već drže, razdvojene ukrajinskom vojskom i demilitarizovanom zonom.

Kelog se kasnije ogradio od tog tumačenja, tvrdeći na mreži Iks (bivšem Tviteru) da je pogrešno citiran:

“Govorio sam o snagama otporne podrške nakon prekida vatre, koje bi podržavale suverenitet Ukrajine. Kada sam govorio o podeli, mislio sam na zone odgovornosti saveznika (bez američkih trupa). NISAM govorio o podeli Ukrajine”, naveo je on.

Ipak, i pored razlika između Kelogove ideje i podele Berlina/Nemačke posle Drugog svetskog rata, sama upotreba termina “zone” mogla bi izazvati uzbunu u Kijevu, jer podstiče strah da bi američki pregovori mogli implicirati prećutno priznavanje ruske kontrole nad okupiranim teritorijama.

Vesti sa naslovne

Ukrajina je više puta odbacila bilo kakav prekid vatre ili mirovni sporazum koji uključuje ustupanje teritorije. Istovremeno, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je u martu da Kremlj ne bi prihvatio mirovne snage iz bilo koje NATO zemlje “ni pod kakvim uslovima”.

Ovo nije prvi put da se u javnosti pojavljuju sugestije da bi prekid vatre mogao da uključuje teritorijalne ustupke Moskvi. U februaru je ministar odbrane Pit Hegset izjavio da je “nerealno” očekivati povratak na granice iz 2014. godine, pre ruske aneksije Krima i početka separatističkog sukoba na istoku.

Njegove reči označile su nagli zaokret u američkoj politici, dok je bivši predsednik Džozef Bajden insistirao na potpunoj pobedi Ukrajine, Tramp sada stavlja akcenat na brzo okončanje rata.

Kada je Vitkof stigao u Rusiju, Tramp je na Truth Social objavio:

“Rusija mora da se pokrene. Previše ljudi UMIRE, hiljade nedeljno, u užasnom i besmislenom ratu, ratu koji nikada nije smeo da se desi, i koji se ne bi ni dogodio da sam ja bio predsednik”.

(Telegraf.rs)

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest


0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare