31. Jula 2024.

Ubijen lider Hamasa

Lider Hamasa Ismail Hanije ubijen je rano jutros u Teheranu.

Informaciju je potvrdila palestinska teroristička organizacija.

“Ožalostimo Ismaila Hanija, koji je poginuo od podmuklog cionističkog napada na njegovu rezidenciju u Teheranu, nakon učešća na ceremoniji inauguracije novog iranskog predsednika. Hamas izjavljuje velikom palestinskom narodu, arapskim i islamskim narodima, ali i svim slobodnim ljudima sveta, bratski vođa Ismail Hanija mučenik“, navodi se u kratkom saopštenju za javnost.
Atentat je potvrdila i Iranska revolucionarna garda. Kako prenosi AP, Izrael još nije odgovorio nakon što je upućen zahtev za komentar.

Podsjećamo, Izrael je obećao da će ubiti Hanija i druge lidere Hamasa nakon krvavog napada 7. oktobra, u kojem je ubijeno 1.200 ljudi, a još oko 250 uzeto kao taoci.

Hanija je u utorak bila u Teheranu kako bi prisustvovala ceremoniji polaganja zakletve iranskog predsednika Masuda Pezeškijana, zajedno sa drugim zvaničnicima Hamasa i zvaničnicima Hezbolaha i savezničkih grupa. Iran nije objavio detalje o tome kako je Hanija ubijena, a iranska Revolucionarna garda potvrdila je da je napad pod istragom.

Ubistvo Hanije usledilo je neposredno nakon što je izraelska vojska juče napala Liban, u napadu južno od Bejruta u kojem je navodno ubijen Fuad Šukur, visoki vojni komandant Hezbolaha za koga Tel Aviv tvrdi da je odgovoran za napad na Golansku visoravan prošle nedelje u kojem je ubijeno 12 dece. Iz minuta u minut pratimo situaciju iz Izraela i Libana.

Ko je Ismail Hanijeh?
Vrlo brzo nakon početka Hamasovog brutalnog napada na Izrael 7. oktobra, snimak vođe terorističke grupe Ismaila Hanija u svojoj elegantnoj kancelariji u glavnom gradu Katara Dohi, posmatra krvavi napad na Al Džaziru, “klanja se u znak zahvalnosti” sa grupom, počeli da kruže i drugi zvaničnici Hamasa, u vezi sa ubistvom preko 1.300 Izraelaca, uključujući najmanje 1.000 civila.

Godinama su mnogi Palestinci kritikovali Hanija da vodi lagodan život daleko od nevolja Gaze u naftom bogatoj Zalivskoj monarhiji, koja nudi utočište vođama terorističke grupe i međunarodno priznatu platformu za širenje svoje propagande kroz Al Džaziru, piše Times of Israel.


Ismail Hanijeh i Ebrahim Raisi, bivši iranski predsednik koji je poginuo u padu helikoptera pre dva meseca
Pre pobede Hamasa na palestinskim izborima 2006. protiv Fataha, Hanije nije bio istaknuti član rukovodstva terorističke grupe. Posle izborne pobede, njegova zvezda je počela da raste.

Imenovan je za premijera palestinskih vlasti u Pojasu Gaze, a njegovo bogatstvo je brzo raslo zahvaljujući kontroli koju su on i drugi ministri u vladi Hamasa stekli nad ekonomijom Gaze i porezima koje su prikupljali na robu uvezenu u Pojas iz Egipta.

Visoki zvaničnici Hamasa, uključujući Hanija, nametnuli bi porez od 20 odsto na svu trgovinu koja prolazi kroz tunele, navodi se u izveštaju na Inetu, izraelskom sajtu za vesti iz 2014. Visoki zvaničnik PA tvrdi da je tržište krijumčarenja kroz tunele pretvorilo 1.700 visokih zvaničnika Hamasa u milionere, navodi se u izveštaju saudijskog nedeljnika Al-Majalla.

Hanije je 2010. godine potrošio četiri miliona dolara na zemljište na obali Gaze u blizini izbegličkog kampa Šati u kojem je odrastao, koji je registrovao na ime svog zeta, navodi egipatski časopis Rose al-Jusuf. Od tada je Hanije kupio nekoliko stanova, vila i zgrada u Pojasu Gaze, registrovanih na imena nekih od njegovih 13 dece, od kojih su neka od tada ubijena u Gazi.

Njegovo bogato imanje je u oštroj suprotnosti sa endemskim siromaštvom u Pojasu Gaze, gde je oko polovina stanovništva nezaposleno, a BDP po glavi stanovnika je bio oko 5.600 dolara godišnje u 2021. godini, što ga čini jednim od najsiromašnijih mesta na svetu.

Neki stručnjaci krive zaostajanje privrednog rasta za izraelsko-egipatsku blokadu koja je na snazi od 2007. godine, a koja je nametnula ograničenja za robu koja putuje u i iz pojasa. Izrael kaže da su ograničenja neophodna iz bezbednosnih razloga, kako bi sprečili Hamas da naoruža i izgradi tunele u Izraelu. Takođe se veruje da je korupcija široko rasprostranjena.

Ekonomija Gaze u velikoj meri zavisi od strane pomoći, a Katar je na vrhu liste donatora – procenjuje se da je zalivska monarhija doprinela više od 1,5 milijardi dolara tokom protekle decenije, iako je novac isplaćen kao stipendije za javne zvaničnike i siromašne porodice, a ne na razvoj privrede.

Razdor između lidera Hamasa i ulice Gaza proteže se i dalje od njihovih bankovnih računa, pri čemu se čini da su vođe terorističke grupe i njihove porodice u mogućnosti da po volji napuste opkoljenu enklavu, što je korist koju uživa malo stanovnika Gaze. Dana 30. decembra 2022. saudijski novinski sajt Elaph citirao je „obavešteni palestinski izvor“ koji je rekao da je Hanijehov sin Maaz, poznat u Gazi kao Abu Al-Ikarat, ili „Otac nekretnina“, dobio turski pasoš, koji omogućio mu da lako napusti Gazu i putuje u inostranstvo i ulaže u nekretnine u Turskoj.

U članku se dalje tvrdi da Maaz i drugi sinovi porodice Hanijeh piju alkohol u inostranstvu i provode vreme sa ženama koje nisu njihove u luksuznim noćnim klubovima. Elaf je takođe izvestio da Hanijeva deca poseduju generatore i prodaju struju, retku robu u oblasti gde struje hronično nedostaje, dok je oni sami dobijaju besplatno.

U julu 2022. na palestinskim društvenim mrežama je podeljen dokument koji pokazuje zvaničnu listu putnika kojima je odobreno da napuste Gazu preko prelaza Rafa. Među imenima je bio i Hanijehov sin Hazem, zajedno sa suprugom i dvoje dece, koji je napustio Gazu da bi se pridružio ostalim članovima porodice Hanije u Turskoj.

Ovo otkriće je izazvalo kampanju na društvenim mrežama protiv rukovodstva Hamasa, pod nazivom „Naše ruke su čiste“ – retkost u Stripu, gde se političko neslaganje generalno ne toleriše. Prema Bliskoistočnom institutu za istraživanje medija (MEMRI), naziv je bio aluzija na Hanijehov govor iz 2009. na 22. godišnjicu osnivanja Hamasa, u kojem je rekao: „Naše ruke su čiste. Mi ne krademo sredstva, ne posedujemo nekretnine niti gradimo vile…“

Hamas je prošle godine u glavnom gradu Katara Dohi održao svečani iftar (večernji obrok na kraju dnevnog ramazanskog posta) za oko 30 diplomata arapskih i islamskih zemalja i nekoliko „prijateljskih nearapskih zemalja“, kao i katarske ministre. i poslanici.


Događaj, objavljen na Hamasovim onlajn platformama, održan je u Diplomatskom klubu u Dohi, odražavajući visok status koji Hamas uživa u zalivskoj monarhiji. Učesnici su bili ambasadori Irana, Turske, talibanskog režima u Avganistanu i Rusiji, kao i „savetnik za bezbednost jedne velike evropske zemlje“, navodi dnevnik Al Arabi al-Džadid.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare