Jedan od HDZ-ovih prioriteta je svakako Izborni zakon BiH od čega neće odustati, što je u petak potvrđeno i u saopćenju HNS-a.
U utorak 15. oktobra u Parlamentarnoj skupštini BiH bit će održan sastanak lidera stranaka koje čine državnu vlast. Domaćin sastanka je Trojka, odnosno Nermin Nikšić, Elmedin Konaković i Edin Forto. Na sastanak stižu lideri HDZ-a i SNSD-a sa širim delegacijama.
Koalicija se nije sastajala mjesecima, a Vijeće ministara BiH u međuvremenu nije predlagalo nikakve zakone iz agende EU. Još uvijek nije postignut dogovor oko Zakona o Sudu BiH, odnosno sjedištu Apelacionog suda, Zakon o graničnoj kontroli, ali i nekih imenovanja i razrješenja koja opterećuju odnose unutar stranaka koalicije.
Kao i uvijek optimistični šef HDZ-a Dragan Čović je u petak izrazio optimizam uoči susreta sa kolegama.
“Ključna tačka bi bi bila prije svega da podvučemo crtu svih riječi koje su izgovorene ili dijela zadnja dva mjeseca, jer puno je toga kazano, čak ne između predstavnika različitih političkih opcija s tri naroda, nego u jednom narodu. Ako ste pratili ovih dana imali ste da predsjednik stranke se obraća zamjeniku predsjednika kroz medije i tako dalje. Mislim, to vam je atmosfera koju imamo. Želja je da evropski put bude pitanje svih pitanja u naredna tri mjeseca, što možemo uraditi kroz Vijeće ministara, a što kroz Parlament, da bi ovo što smo pričali kao optimistično, bilo moguće realizirati”, rekao je Čović.
Priznao je da je imao pojedinačne sastanke sa partnerima, ali da zbog kampanje nisu izlazili u javnost.
“Izdvojit ćemo četiri, pet prioriteta što smo dobili od Evropske komisije. Predsjedateljica Vijeća ministara BiH je ovih dana stalno na putu nije u Mostaru, odnosno u Bosni i Hercegovini, da tačno vidimo što je to što moramo raditi. Vjerujem da za to postoji dovoljno prostora. Nadam se da ga nećemo ugroziti nekom novom avanturom i političkom ili ne dao Bog da nam se desi opet neka katastrofa ili što već. Bitno je da smo izbore ostavili iza sebe. Imamo dovoljno vremena dvije godine do idućih izbora da možemo ovim temama posvetiti dovoljnu pažnju”, rekao je Čović.
Naravno, jedan od HDZ-ovih prioriteta je svakako Izborni zakon BiH od čega neće odustati, što je u petak potvrđeno i u saopćenju HNS-a.
Kada je riječ o nekim drugim spornim pitanjima tu su izbor direktora SIPA-e kao i smjena bjegunca Zorana Galića koji je na poziciji zamjenika direktora SIPA-e.
Vijeće ministara BiH nije se izjašnjavalo o direktoru SIPA-e jer na septembarskoj sjednici nije bilo potrebne većine u Kolegiju da se ta tačka nađe na dnevnom redu. Tako je direktor SIPA-e još uvijek Darko Ćulum.
Ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić ne odustaje od kandidata Slobodana Radinkovića za kojeg postoje informacije da je ostvarivao kontakt s osobama iz krim miljea te postoji bojazan da je kompromitiran za ovako važnu poziciju. Inače, Radinković je bio treći na rang-listi, a diskreciono pravo ministra je da dostavi ime koje želi Vijeću ministara BiH.
Nešić je polovinom septembra kazao da Radinković ima saglasnost i u “srpskom korpusu” odnosno da je njega podržao i Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a i Rs-a.
S druge strane mjesecima već traje trakavica sa Zoranom Galićem. Od 8. jula on se nalazi van BiH, a ilegalnim putem pobjegao je u Hrvatsku. Tužilaštvo BiH ga sumnjiči za zloupotrebu položaja i primanje dara dok je bio direktor Granične policije BiH. Za njim je raspisana i crvena Interpolova potjernica.
No, u Vijeću ministara BiH nema volje HDZ-ovih predstavnika da se Galić smijeni odnosno razriješi s pozicije. Umjesto toga traže da se postupi po zahtjevu koji su podnijeli njegovi advokati da se prijevremeno razriješi čime bi mu se omogućila otpremina zbog odlaska u penziju. Na to ne žele pristati predstavnici iz reda Bošnjaka.
Dva puta se već odgađa i sjednica Nezavisnog odbora u kojem su tri člana bliska HDZ-u i koji izbjegavaju zauzeti jasan stav i Vijeću ministara BiH predložiti isključivo razrješenje Galića bez ikakvih beneficija.
Činjenica je da je Galić neopravdano odsutan od 8. jula i ne prima plaću. No, ovu trakavicu konačno bi trebalo okončati. I to bi trebao biti zahtjev stranaka trojke da se HDZ konačno odredi o Galiću.
Na ovom sastanku trebalo bi biti riječi o zasjedanju Doma naroda PS BiH, koji odluke donosi na hitnim sjednicama, jer na nastavak redovne ne žele doći delegati Kluba Bošnjaka zbog Prijedloga izmjena Zakona o Ustavnom sudu BiH. Taj prijedlog je glasovima HDZ-a uvršten na dnevni red, a iz ove stranke tvrde da će ga oboriti i tako zaustaviti da se više razmatra.
No, Klub Bošnjaka ne želi rizikovati da Zakon ipak bude usvojen, pa da ide u Predstavnički dom PS BiH gdje je puno teže iskontrolisati zastupnike. Jedna od ideja je da se dostavi pisana garancija lidera HDZ-a da će oboriti ovaj prijedlog u Domu naroda PS BiH. Inače, predlagač zakona je Želimir Nešković iz SDS-a, ali koji je dobio podršku svih delegata SNSD-a.
Naredna sjednica Vijeća ministara BiH zakazana je za 17. oktobar, a dnevni red još uvijek nije objavljen. On će sigurno ovisiti i o ishodu sastanka lidera koalicije.
SB.