Ovog meseca u Bakuu će biti održan najvažniji globalni samit o klimi. Azerbejdžan kaže da na samitu o klimi ne sme biti mesta ideologiji.
Ne donosite nam vaša ljudska prava u Azerbejdžan, rekao je jedan od najviših zvaničnika te zemlje uoči najvažnijeg godišnjeg globalnog samita o klimi (Cop 29) koji će se ovog meseca održati u Bakuu.
Konkretno, u razgovoru za POLITICO, šef spoljne politike Azerbejdžana Hikmet Hadžijev oštro je osudio pokušaje diskreditacije njegove zemlje i opisao ih kao „koordinisanu klevetničku kampanju i prljavu propagandu“.
– To je zaista odvratno – doživljavamo to kao neprijateljske akcije protiv Azerbejdžana. Preopterećenje dnevnog reda ZP pitanjima koja nemaju direktnu i neposrednu vezu sa klimatskim promenama nije od pomoći, već je štetno. Klimatske promene su zasnovane na nauci. Ovde nema mesta bilo kakvoj ideologiji – rekao je Hadžijev.
Sve ovo dolazi samo nekoliko dana nakon što je uticajna Human Rights Vatch, nevladina organizacija koja se zalaže za zaštitu i unapređenje ljudskih prava, objavila izveštaj u kojem upozorava da je Azerbejdžan pokrenuo „brutalni napad na vladine kritičare, nezavisne grupe i medije“ samo nekoliko nedelja pre nego što će ugostiti hiljade političara, diplomata, stručnjaka za životnu sredinu i aktivista.
Ova nevladina organizacija pozvala je zapadne političare da se zauzmu za “proizvoljno pritvorene” političke zatvorenike, za koje aktivisti kažu da nisu imali pravična suđenja.
Prošle nedelje, skoro 60 američkih advokata takođe je potpisalo otvoreno pismo pozivajući državnog sekretara Antonija Blinkena da iskoristi COP29 da „traži momentalno i bezuslovno oslobađanje svih političkih zatvorenika, talaca i ratnih zarobljenika“.
Azerbejdžan nije pokazao nikakve znake da bi uopšte mogao da razgovara o takvom predlogu.
Štaviše, na sastanku pre ZP održanom u četvrtak u Bakuu, glavnom gradu Azerbejdžana, predsednik te zemlje Ilham Alijev ponovio je retoriku svog šefa spoljne politike.
– Ne mogu a da se ne dotaknem klevetničke kampanje nekih medija usmerene na kaljanje imidža Azerbejdžana. Ovakvi uzaludni pokušaji ne mogu nas odvratiti od ostvarenja naše plemenite misije: borbe protiv negativnih efekata klimatskih promena – rekao je on.
Oni tvrde da od ovogodišnje COP žele da postanu „COP mira“, dok pozivaju na primirje između zaraćenih zemalja od Evrope do Bliskog istoka. Međutim, pre godinu dana upravo je Azerbejdžan pokrenuo vojnu ofanzivu da bi ponovo zauzeo region Nagorno-Karabaha, što je izazvalo masovni egzodus 100.000 etničkih Jermena.
Rusija tada nije pomogla Jermenima – iako je, kao i Azerbejdžan, članica Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), tzv. ruskog NATO-a – verovatno zato što Jermenija koketira sa Zapadom i šalje humanitarnu pomoć Ukrajini. Putin je tako odlučio da se ne meša u vojne operacije Azerbejdžana, što je Iran zamerio Moskvi.
Baku je više puta optuživao EU, a posebno Francusku, da podstiču tenzije u regionu stvaranjem bližih veza sa Jermenijom i isporukom vojne opreme toj zemlji.
Ali Brisel se i dalje mora obratiti naftom i gasom bogatoj južnokavkazskoj zemlji kako bi im pomogao da zamene ruska fosilna goriva. Human Vatch insistira na tome da je saradnja EU uslovljena poštovanjem ljudskih prava od strane Azerbejdžana.