13. Decembra 2024.

U Njemačkoj skuplje grijanje, osiguranje, kafa, čokolada…

Širom Njemačke već se naveliko peku božićni kolači – prhki i suhi ili s bogatom kremom. Svejedno za koju vrstu se odlučili, za skoro sve je potreban puter, a za neke čak jako puno putera… Takvi kolači će ovoga Božića biti znatno skuplji.

Naime, u odnosu na prošlu godinu, puter je poskupio za čak 38.9 odsto i sada košta od 2.39 evra naviše. Stručnjaci očekuju dalji rast cijene, među ostalim i zato što je ponuda manja, a potražnja sve veća.

A ako u ovo predbožićno doba neće moći bez čokolade, građani Njemačke će za taj užitak morati izdvojiti u prosjeku 9.5 odsto više nego uoči prošlog Božića.

Loše vijesti za ljubitelje kafe

Poskupljenje putera bilo je najuočljivija promjena kod potrošačkih cijena u novembru. Prema proračunima njemačke Savezne kancelarije za statistiku, nijedan drugi proizvod nije zabilježio tako visok rast cijena.

Loše vijesti stižu i za one koji si kolače ne mogu zamisliti bez šoljice kafe. Kafa je dostigla najvišu cijenu u zadnjih 50 godina, a najavljuju se dalja poskupljenja. Glavni uzrok su nepovoljni vremenski uslovi. Stručnjaci kažu da su za to krive klimatske promjene, pa se tako Brazil, najveći svjetski proizvođač kafe, suočava sa sve većim vrućinama i sušom, a Vijetnam, koji je po proizvodnji na drugom mjestu, pogađaju velike poplave.

Od namirnica su znatnije poskupjeli i maslinovo ulje (13.3 odsto) i voćni sokovi (11.2 procenta).

Ima i dobrih vijesti…

Ali nije sve tako crno. Za kolače su potrebni i šećer i brašno, a njihova cijena je u poređenju sa novembrom prošle godine pala za 23 (šećer), odnosno 5.9 odsto (brašno).

Ukupno gledano, rast cijena hrane u Njemačkoj značajno se usporio. Cijene hrane u novembru bile su 1.8 odsto više nego u istom periodu prošle godine, što je ispod ukupne inflacijske stope od 2.2 odsto.

Skuplje osiguranje i grijanje

I dok hrana u prosjeku više ne poskupljuje tako drastično kao u proteklim mjesecima, znatno su porasli drugi izdaci. Tako vlasnici motornih vozila za osiguranje sada moraju izdvojiti u prosjeku 34.8 odsto više, a za korisnike toplane grijanje je prosječno 30.7 odsto skuplje, objavila je Savezna kancelarija za statistiku.

Poskupljenja nisu pošteđeni ni oni koji predstojeće praznike neće provesti kod kuće: međunarodne avionske karte u prosjeku koštaju 10.5 odsto više nego godinu dana ranije.

Povećanju ukupne inflacijske stope u novembru su doprinijele i cijene usluga koje su bile četiri odsto više nego prethodne godine.

ESB brine inflacija

Uporno visoka temeljna inflacija mogla bi zabrinuti i Evropsku centralnu banku (ESB) koja ju u evrozoni srednjeročno želi smanjiti na dva odsto. Za ovu godinu ESB predviđa inflaciju od 2.5 odsto. Ali stručnjaci sljedeće godine očekuju njen pad, zahvaljujući sporijem rastu troškova rada, prenosi “Index“.

Osim toga, njemačkim kompanijama bi zbog slabe opšte privredne situacije moglo biti sve teže prebacivati svoje povećane troškove na kupce i korisnike usluga, smatra ekonomista “Commerzbanke”, Ralf Solven. “Budući da se sličan trend očekuje i u evrozoni, razvoj cijena vjerovatno će podstaći ESB da dodatno snizi svoju ključnu kamatnu stopu.”

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare