15. Novembra 2024.

Tužilaštvo odlučilo da neće voditi istragu protiv Sebije Izetbegović

Tužilaštvo Kantona Sarajevo nakon prikupljenjih više od 10.000 materijalnih dokaza od 15 različitih institucija, te nakon saslušanja više od 50 svjedoka i niza uviđaja i vještačenja, odlučilo je da se ipak neće sprovoditi istraga protiv Sebije Izetbegović, supruge lidera SDA Bakira Izetbegovića, i još 10 osoba, koji su prijavljeni u vezi sa načinom primjene respiratora u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.

Riječ je o, podsjetimo, respiratorima ACM 812 A, koji su korišćeni pri liječenju pacijenata oboljelih od virusa korona, a kako su iz Tužilaštva naveli u obrazloženju svoje odluke, oni se ovom prilikom nisu bavili nabavkom ni kvalitetom respiratora, već isključivo njihovom upotrebom u zdravstvenim ustanovama u liječenju pacijenata, a ona se, kako tvrde, ne može dovesti u vezu sa pogoršanjem zdravlja ili smrću bilo kojeg pacijenta.

Pored Izetbegovićeve, prijavljeni su bili i Amel Katica Mulalić, Senita Beharić, Ilijas Aslani, Ediba Čelić Spužić, Aida Ćorić, Selma Bavčić, Fadil Novalić, Vjekoslav Mandić, Anis Ajdinović i Nijaz Uzunović.

“Ovakva odluka je uslijedila nakon što je prikupljeno više od 10 hiljada materijalnih dokaza od 15 različitih institucija, od toga dvije međunarodne zamolnice i zahtjev za pravnu pomoć od Tužilaštva BiH. Saslušano je više od 50 svjedoka, urađena četiri uviđaja, od toga dva u Posebnom respiratornom centru KCUS-a. Urađeno je devet specijalističkih vještačenja od strane Sudsko-medicinskog odbora Medicinskog fakulteta u Beogradu, mašinsko vještačenje gasnih instalacija od strane Mašinskog fakulteta u Beogradu. Urađen je inspekcijski nadzor u Posebnom respiratornom centru KCUS-a”, naveli su iz Tužilaštva KS.

Takođe, postupajući po prijavi, oduzeta je i medicinska dokumentacija od KCUS-a za čak 2.600 pacijenata liječnih od COVID-a 19.

“Pribavljene su informacije od ostalih bolnica u FBiH o upotrebi respiratora ACM 812 A, kao i podaci Zavoda za javno zdravstvo FBiH o procentu zaraženih, izlječenih i umrlih pacijenata od korone od januara do maja 2021. godine. Tužilaštvo KS utvrđivalo je eventualne posljedice primjene respiratora u Posebnom respiratornom centru u liječenju pacijenata oboljelih od COVID-a 19. Dakle, ova pravosudna institucija nije se bavila nabavkom niti kvalitetom navedenih respiratora što je bio predmet postupka pred Tužilaštvom i Sudom BiH, već isključivo načinom upotrebe u liječenju pacijenata i eventualnih posljedica”, ističe se iz Tužilaštva KS, te dodaje:

“Tužilaštvo KS je utvrdilo da se upotreba respiratora ne može dovesti u vezu sa pogoršanjem zdravlja ili smrću bilo kojeg pacijenta. U navedenom predmetu određene radnje dokazivanja su pod nadzorom postupajućih tužiteljica radili istražitelji Državne agencije za istrage i zaštitu”.

Na ovu tužilačku odluku, navode, podnosioci prijave imaju pravo žalbe Kancelariji glavne kantonalne tužiteljice.

Nezavisne.com

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare