18. Augusta 2024.

Trnjenje u prstima – nije neuobičajeno, ali evo kada treba posjetiti doktora

Poslije nezgodnog spavanja na ruci ili nozi može da se pojavi osećaj peckanja ili bockanja koji je privremen i nestaje kada promenite položaj tela. Ipak, u određenim situacijama, kada se konstantno javlja, može ukazivati na ozbiljnija stanje.

Prsti mogu trnuti, peckati usled dugotrajnog sedenja, stajanja ili ležanja u istoj pozi. Parestezija je stanje koje se odnosi na bockanje, trnjenje nekog dela tela i vrlo je česta pojava, a obično nije razlog zbog kog bi trebalo da se brinete. Međutim, parestezija može biti hronična – na primer, ako trnci u prstima ne prestanu, važno je da se konsultujete sa lekarom kako biste utvrdili šta je tačno u pitanju.

Zašto trnu prsti

Promena položaja tela pomaže da se oslobodite nelagodnog osećaja:

“Trnci u prstima su rezultat poremećaja ili promene u ‘snabdevanju’ nerava. Kada ih pritisnete, onda nije neuobičajeno da doživite taj osećaj. Kako se pritisak oslobađa sa tog nerva, osećaj nestaje”, kaže dr Ernestina Rajt, internista.

Iako trnci u prstima često nisu razlog za brigu, postoje uobičajena zdravstvena stanja i autoimuni poremećaji koji mogu da izazovu oštećenje nerava, što dovodi do vam trnu ruke, šake, prsti, prema Heltlajnu.

Kada trnjenje u prstima ukazuje ozbiljne probleme

Ukoliko je trnjenje hronično, može biti povezano sa napregnutim nervom, nedostatkom određenih vitamina:

“Ako tokom dana osećate peckanje u gornjim ekstremitetima i ako je praćeno bolovima, važno je da se konsultujete sa svojim lekarom kako biste utvrdili osnovni uzrok simptoma”, savetuje Rajt. Uobičajeni uzroci koji su povezani sa trnjenjem u prstima su dijabetička neuropatija, nedostatak vitamina B12, vitamina B6, vitamina E ili vitamina B9, karpalni tunel, napregnut nerv, problemima sa bubrezima, određeni lekovi za srce ili krvni pritisak ili lekovi protiv infekcija, hipotireoza i izlaganje toksinima takođe mogu izazvati trnjenja.

Ne zanemarivati signale koje telo šalje

U većini sličajeva ova nelagonost će proći samo od sebe, ali ako traje duže i javlja se često treba se obratiti lekaru, prenosi Ju-Es-Ej-Tudej. Rana dijagnoza onoga što može da uzrokuje ovo učestalo stanje je važna i za rešavanje simptoma i za sprečavanje daljih problema.

Foto: © karlyukav/freepik

Izvor: RT

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare