Više od 370 milionera i milijardera iz 22 zemlje potpisalo je pismo svetskim liderima o zabrinutosti koju izazivaju “broligarhije”.
Na sastanku se okupilo skoro tri hiljade lidera, uključujući šezdeset šefova država i vlada iz više od 130 zemalja, među kojima su nemački kancelar Olaf Šolc, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, kineski vicepremijer Ding Sjuesijang, predsednik Argentine Havijer Milei. Svetskog ekonomskog foruma (VEF) u Davosu.
Duh Donalda Trampa
Iako je u Vašingtonu, američki predsednik Donald Tramp je sve vreme lebdio nad njima kao senka, a skoro svi ovi kreatori politike u svojim govorima obraćali su se čoveku koji će voditi Sjedinjene Države naredne četiri godine, i dalje najmoćnija država na svetu, bez obzira da li je unipolarna ili ne (još). Na kraju krajeva, Tramp je u utorak zapretio da će uvesti carine Evropskoj uniji i rekao da njegova administracija razgovara o kaznenoj carini od 10 odsto na kineski uvoz jer se fentanil isporučuje iz Kine u SAD preko Meksika i Kanade.
Odgovor je stigao od predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, koja je u svom govoru rekla da Evropa i dalje ima „najveći trgovinski sektor na svetu, duži životni vek, više društvene i ekološke standarde i manje nejednakosti od svih naših globalnih takmičari“. Za razliku od Trampove samostalne, teške taktike, „veliko i atraktivno tržište Evrope bilo je i ostaje predvidljiv partner“, rekla je ona.
“Sa Evropom ono što vidite to i dobijete. Mi igramo po pravilima. Naši poslovi nemaju skrivene uslove.” Ali, kako nas je Politiko podsetio, „što se tiče mnogih evropskih problema — od rata na njenom pragu do propadanja industrije i sve moćnije krajnje desnice — Fon der Lajen je odlučila da ne govori o neprijatnim temama“.
Dojče vele je početkom nedelje upozorio da je „Tramp užas za nemačku politiku”, a to se odražava i na nastup najvažnijih političara zemlje u Davosu, iako su se trudili da zvuče pomirljivo. Olaf Šolc je rekao da će Trampova administracija držati svet u neizvesnosti kada je reč o klimi, trgovini, spoljnoj i bezbednosnoj politici, ali je dodao da „mi možemo i da ćemo se baviti svim tim”. A Fridrih Merc, šef CDU koji je favorit u trci za sledećeg kancelara, izrazio je jasan optimizam u pogledu mogućnosti saradnje sa predsednikom SAD Donaldom Trampom. „Mislim da će on biti zanimljiv partner nama Evropljanima.
Tramp je trgovac, pa hajde da razmislimo šta možemo da ponudimo”, rekao je Merc, koji smatra da evropske nacije treba da uvoze američki tečni prirodni gas i da se fokusiraju na kupovinu američkog oružja. “Ako moramo da uzimamo vojnu opremu iz Sjedinjenih Država, zašto ne kombinuju kupovinu i na evropskom nivou? Tramp je predvidljiv, pa hajde da radimo sa njim i da shvatimo gde imamo zajedničke stavove“, verovatno misli sledeći nemački premijer.
Za razliku od Nemaca, iz Pariza je poslata manje uzdržana poruka. Premijer Fransoa Bajru je nedvosmisleno pozvao Evropu da pruži otpor Trampu. “Sjedinjene Američke Države su se opredelile za izuzetno dominantan oblik politike, kroz dolar, kroz industrijsku politiku, kroz činjenicu da može da zatvori svetske investicije i svetska istraživanja. Ako ništa ne učinimo, naša sudbina je vrlo jednostavna – mi ćemo Bićemo slomljeni, bićemo marginalizovani“, izjavio je on.
Na Trampove pretnje osvrnuo se i vicepremijer Ding Sjueksijang, koji predstavlja Kinu na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu. „Protekcionizam ne vodi nikuda i nema pobednika u trgovinskom ratu“, rekao je Ding u Davosu, nazvavši multilateralizam „pravim načinom za održavanje mira u svetu i unapređenje ljudskog razvoja“. Zahvaljujući novom zakupcu u Beloj kući, EU i Kina sada imaju iste glavobolje.
Za razliku od prethodnih godina, ukrajinski lider Volodimir Zelenski se našao u drugom planu, kao i njegov zahtev da Zapad angažuje 200.000 vojnika za zaštitu mira i teritorijalnog integriteta njegove zemlje. Ponavljajući zahvalnost na pomoći Evrope u ratu Ukrajine protiv Rusije, Zelenski je napomenuo da „nije jasno da li će Evropa uopšte imati mesto za stolom kada se rat protiv naše zemlje završi.
Hoće li Tramp uopšte primetiti Evropu? Da li on vidi NATO kao neophodan? Hoće li poštovati institucije EU?“ Ali čak ni izjava da „Evropa mora da oblikuje uslove sporazuma“ nije imala veliki odjek jer svi čekaju da vide kakva će biti politika Amerike prema rusko ukrajinskom sukobu.
Na marginama foruma u Davosu pojavila se grupa koja okuplja multimilijardere koji se zalažu da im se nameću veći porezi jer „super bogati kupuju sebi sve više bogatstva i moći, dok ostatak sveta živi u ekonomskom strahu “, kako je rekla aktivistkinja i suosnivač takmenov Marlene Engelhorn, naslednica čije bogatstvo potiče od kompanije za medicinsku tehnologiju Boehringer Mannheim.
U pismu svetskim liderima, multimilijarderi su upozorili da „fenomen koncentrisanog i ekstremnog bogatstva šteti svetu“, a potpisnici su više od 370 milionera i milijardera iz 22 zemlje. „Širom sveta, neki od onih koji uživaju isti ekonomski status kao mi uživaju neopisiv nivo uticaja i moći. Šačica izuzetno bogatih ljudskih bića kontroliše medije koji ubeđuju, a ponekad i dezinformišu; oni neopravdano utiču na naše pravne sisteme, pretvarajući pravdu u nepravdu“, napisali su, jasno ciljajući na Maska, Zakerberga i slične.