Republikanska kongresmenka Klaudija Teni nominovala je bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa za Nobelovu nagradu za mir.
“Donald Tramp je bio ključna figura u omogućavanju prvih mirovnih sporazuma na Bliskom istoku u poslednjih 30 godina”, rekla je Klaudija Teni za “Foks njuz didžital”.
Prema njenim rečima, decenijama su birokrate, profesionalci iz oblasti spoljne politike, kao i međunarodne organizacije insistirali na tome da su dodatni sporazumi na Bliskom istoku nemogući bez rešenja izraelsko-palestinskog konflikta, a predsednik Tramp je pokazao da to nije istina.
“Nobelova nagrada je bila priznanje za mirovni sporazum između Izraela i Egipta 1978. godine, kao i za sporazum iz Osla 1994. godine. Međutim, nije bilo priznanja za Trampovu ulogu u posredovanju u sporazumu između Izraela i četiri njegova arapska suseda radi normalizacije ekonomskih i diplomatskih odnosa”, navela je Klaudija Teni.
Dodala je da su napori Donalda Trampa koji su bili usmereni ka postizanju Abrahamovog sporazuma bili bez presedana i da to ostaje nepoznato Nobelovom komitetu.
“Više nego ikada, dok slabo vođstvo Džozefa Bajdena na međunarodnoj pozornici preti bezbednosti naše zemlje, moramo da odamo priznanje Trampu za njegovo jako vođstvo i za njegove napore da se postigne mir u svetu. Počastvovana sam što mogu da nominujem bivšeg predsednika Trampa i nestrpljiva sam dok čekam da dobije priznanje koje zaslužuje”, rekla je ona.
“Fox News” piše da je Donald Tramp bio nominovan za nagradu zbog Abrahamovog sporazuma nekoliko puta, ali da nije dobio priznanje tokom njegovog predsedničkom mandata.